Total Chaos (USA)

Total Chaos z americké Kalifornie jsou ortodoxní punkovou partou, která by se, pakliže by to jejím členům nebylo srdečně jedno, bez uzardění mohla pyšnit přízviskem legenda. Svižný, drsný a přímočarý hardcore punk drhnou od roku 1989, vydali devět řadových alb (poslední z nich, Battered And Smashed, v roce 2011), přispěli na slušnou řádku kompilací a jejich image, odkazující se k punku 80. let, by se bez vzorně obarvených a vždy perfektně špičatých bodlinatých čír neobešla. Jejich jasně definované antifašistické názory a neměnné sociálně kritické postoje nejsou jen jakýmsi proklamativním heslem, vyšitém na obligátních křivákách. Zaprvé, zpívající frontman Rob Chaos stál u zrodu kultovního labelu SOS Records, na kterém vydávaly alba formace jako The Exploited, Vice Squad, Sham 69 nebo The Adicts, ale co je možná důležitější, kapela jako taková se, mimo jiné, podílela na vzniku organizací United Valley Punks, Orange County Peace Punks či Alternative Gathering Collective, a aktivně se angažovala v akcích vegetariánských uskupení pod hlavičkou Food Not Bombs.

Hudebně se Total Chaos odkazují k ranným The Exploited, GBH, Discharge nebo UK Subs a křísí tak, spolu s The Casualties, tzv. zlatou éru britského street punku, kterou symbolizují právě výše uvedené kapely a léta 1980 až 1985. Na Mighty Sounds se Total Chaos představili jednou a to v roce 2011, kdy jsme si na vlastní oči, uši a nakonec i kůži ověřili, že opravdu dostávají svému jménu. Spousty piva, levné whiskey, ještě levnějšího laku na vlasy a na pódiu sypačka jako blázen, to je tahle parta veteránů a my si po dvou letech můžeme být zase jednou jistí, že s nimi se Mighty Sounds ponese ve znamení viva la punk, just one life, anarchy!

Jaya The Cat (USA/NL)

Na posledním ročníku Mighty Sounds v Olší (2009) se představila nám tehdy ještě ne moc známá banda Jaya The Cat. To bylo ale také naposledy, kdy v souvislosti s touto kapelou mohlo spojení „ne moc známá“ objevit. Svou neotřelou show, ve které mixují reggae, ska a punk s prvky dancehallu a dubu, si získali snad každého, kdo měl to štěstí je vidět. Dál už jejich hvězda stoupala neuvěřitelnou rychlostí, výš a výš.

Jaya The Cat vznikli v roce 2000 v dalekém Bostonu. Mezi velkou konkurencí množství kapel bostonské scény, jako jsou například Big D and The Kids Table nebo Bim Skala Bim, si od začátku vedli skvěle. Bohužel se jim dlouhou dobu nedařilo prolomit hranice Bostonu a okolí a zahrát si i jinde. Po dvou letech práce se širší svět přeci jen dočkal a kapele se konečně podařilo prosadit na zbytku amerického kontinentu a posléze i v Evropě. Jako by si chtěli vynahradit to, co jim předtím bylo odepřeno, jezdili Jaya The Cat všude, kde mohli a to víc než čile.  Po vydání druhého alba však přichází zásadní změny – odchází dva zakládající členové a zbytek kapely se rozhoduje přestěhovat do jejich srdci bližšímu Amsterdamu (pročpak zrovna tam?). Spoluprací s mnohými holandskými hudebníky se tak kapela dále vyvíjí, vydává několik alb, odehraje stovky koncertů, až jejich muzika vykrystalizuje do jedinečného soundu.

Minulý rok vydali na labelu Bomber Music (který vlastní basista dnes už nefungujících Jesse James) své poslední album The New International Sound Of Hedonism, na kterém s nimi spolupracoval i zpěvák/MC Itch z (dnes už rovněž nefungujících) The King Blues.  Deska sklidila neuvěřitelný úspěch a i vy se o kvalitách Jaya The Cat budete moci přesvědčit naživo letos v Táboře!

Konflikt (SK)

Slovenská legenda Konflikt rozproudí krev nejen všem punks, co si rádi zahalekají hymnické refrény. Přímočarý punk říznutý HC, metalem i ska v podání kapely, která už dávno není žádným nováčkem. Ačkoliv hrají přes 20 let, na svém kontě nemají tolik desek, kolik by se snad mohlo čekat, a to především proto, že se intenzivně věnují živému hraní. Díky tomu, že jsou jednou z nejčastěji koncertujících kapel, jejich hudební přednes na podiu je naprosto precizní. Vyhranost a jistota, se kterou hrnou do lidí své punkové vypalovačky, se dá srovnat s klidem Miloše Zemana po půl litru slivovice. A že se rádi trefují ve svých textech do politiky, dokazuje například píseň „Prečo“ pojednávající o rozdělení Československa. Jelikož se jednalo o ostrou kritiku Vladimíra Mečiara, byla píseň ve slovenských médiích zakázána.

Vloni na Mighty bohužel nedorazili, neboť je zradila technika při přejezdu z Chorvatska k nám. Podle statistik letos na 100% dorazí a určitě budou mít větší kotel, než by bývali měli vloni.

Roughneck Riot (UK)

Folk punkoví Roughneck Riot hrají od roku 2005, ale až po čtyřech letech fungování, tedy v roce 2009, se z chaotické bandy pankáčů, jejichž hudba byla tak příšerná, že by dokázala změnit svěcenou vodu ve chcanky, stala skutečná kapela. Ze čtyřčlenné punkové smečky se stal folk punkový objev, který krom divokých koncertů umí taky parádně hrát a napsat skvělé pecky. Jejich hudba zní jako trošku ostřejší kříženec Dropkick Murphys a Social Distortion: tedy charismatický zpěv, politikou říznuté texty, chytlavé melodie a hopsavý folk punkový rytmus, při kterém musíte hned po druhé pecce začít trsat. Zatím mají na svém kontě dvě alba a to poslední z loňska s názvem This Is Our Day je vážně bomba. Neprošvihněte!

aktualizováno 3.3.2013