The Meteors (UK)

The Meteors. The Meteors, The ME-TE-ORS! Kdo zná, víc vědět nepotřebuje. Kdo nezná, ani mu víc asi nepomůže. Nejspíš se totiž nesetkal s hudebním stylem psychobilly, protože jinak by neexistovala omluva, jak sakra může neznat smečku, která byla u zrodu!

Jsou z Anglie. Dohromady se kluci, tedy dnes už spíš starší chlapíci, dali v roce 1980 v Londýně. Z jejich strany šlo o reakci na zpopíkovatělý rockabilly, který tehdy bylo docela trendy. Vemte rockabilly z přelomu sedmdesátek a osmdesátek, přidejte špetku nasranosti, dvě lžíce agrese a půl kila punk rocku a vznikne vám právě psychobilly. V případě The Meteors můžete natuty počítat i s texty z říše hororu, perverznosti nebo smrti. Prostě pro dnešní psychobilly klasika, co? Jenže tehdy tomu tak nebylo! Jakkoliv můžeme v hospodě u piva až do ranního rozbřesku debatovat nad tím, kde jsou počátky psychobilly, The Meteors byli prokazatelně první kapelou, která sama svoji hudbu jako psychobilly otevřeně definovala. The Meteors, Kings of Psychobilly. Jenže ani oni to neměli zpočátku lehký. Když k tomu všemu přidal frontman Fenech proudy kuřecí krve, kterou plival během koncertů do publika, některé kluby začaly jejich koncerty odmítat. Postava P. Paula Fenecha je sama o sobě docela „psycho“. U sebe nosí neustále dvě pistole – jednu v podpaží, druhou zastrčenou v botě. Odkládá je jen při fotografování a možná v nejintimnějších chvílích (což některé groupies popírají). A o tom, že je připraven bouchačky kdykoliv použít, není pochyb. Dokazuje to i jedna historka z Prahy, kde The Meteors vystupovali. Při čekání na tágo v boční uličce bouchla petarda nebo něco podobného, Fenech vyskočil, v sekundě z levé kanady vytáhl bouchačku a s užaslým výrazen a ďábelským pohledem vzrušeně vykřikl: „Wow! A gun fight!“

Ale zpět ke kapele…

Skalní fanoušci o nich tvrdí, že jsou ve známým vesmíru jedinou čistou psychobilly smečkou. Možná i v tom neznámým, čert ví. Vžil se tak i jejich slogan „Only The Meteors are Pure Psychobilly“, často zkracovanej na OTMAPP (trocha tý osvěty neuškodí). Na kontě maj snad miliony desek (dobrá, tolik asi ne, ale jen živáků je asi patnáct, přidejte si k tomu LP, 10“, 12“, singly a regulérní desky a dostanete se k nějakým asi 70 – 80 kusům), takže na snahu je zde nějak přiblížit dopředu raději rezignujem, neboť by to stejně k ničemu nebylo – prostě hrají a vydávají jako zběsilí. Naposled ve Futuru to byl opravdu velkej nářez… Ostatně Fenech a jeho kumpáni snad nikdy nezklamali. A že už maj’ na kontě více než 4500 koncertů! Co závěrem? The Meteors, „must see“ pro každýho, kdo kdy jen pomyslel na psychobilly nebo si pohrával s myšlenkou, že to je docela fajn hudba. A o těch, pro který je psycho námrd největší, ani nemluvíme!

wiki  facebook   youtube   last.fm

Polar (UK)

Po dvou letech se na Mighty Sounds objeví znovu post-hardcore mazec jménem Polar. Svým unikátním mixem nezvykle silných melodií a toho nejlepšího z našláplého metalcoru si i u nás tihle sympatičtí Britové získávají stále větší fanouškovskou základnu. Po dvou deskách, řadě EPs a turné po celém světě se teď Polar vracejí, aby uzemnili i Mighty publikum.

wiki  facebook   youtube   last.fm

Fast Food Orchestra (CZ)

Jedna z největších offbeatových stálic české scény a zároveň jedna z kapel, které na Mighty Sounds vystoupily nejvíckrát (letos po dvanácté), je neodmyslitelnou součástí každého ročníku. Fásti už kočujou mezi pódiem a pódiem celých dvacet let, na kontě mají řadu alb (poslední ZEN z minulého roku) a mimo jiné mají za sebou třeba turné po Brazílii, Izraeli či vystupování s opravdovými špičkami svého žánru (společné turné s The Toasters, atd.).

Jak léta plynula, právě žánr byl to, co se u FFO vytříbilo opravdu k dokonalosti – ze skapunku přes ska se vybrousil až do perfektního mixu zmíněných se všemi možnými tanečními vlivy. Zaručujeme tu nejlepší party!

web facebook  bandzone instagram twitter  youtube   last.fm

Krang (CZ)

Teď by měli zpozornit fanoušci punk rocku kalifornského střihu, protože tady se nejedná o příšeru z Dimenze X, která pořádně zavařuje Želvám Ninja, ale poměrně novou, zato však neuvěřitelně našláplou punkrockovou partu z Valašska. Krang se dali dohromady teprve na začátku minulého roku. Stačili však už vyhodit demíčko OK USA a teď dokonce i ještě teplou placku Baddest Brain. Není divu, kapela je totiž složena z ostřílených členů kapel Criminal Colection, Punkhart a Víkend. Určitě si je nenechte ujít (jak na Jarním Mighty tak i na letním večírku), o téhle bandě ještě uslyšíte!

Facebook Bandzone Youtube