The Heptones (JAM)

Kultovní jamajské vokální rocksteady a reggae trio po roce absence tradiční jamajské hudby pořádně okoření letošní ročník festivalu Mighty Sounds. Když píšeme kultovní, myslíme to vážně: svoji nejúspěšnější éru The Heptones prožili v šedesátých letech a na počátku let sedmdesátých, což bylo velmi signifikantní období pro přerod ska a rocksteady do reggae.
Původní sestavu tvořil Leroy Sibbles, Earl Morgan a Barry Llewelly, kteří nejprve založili The Hep Ones a později název změnili na The Heptones. Na začátku kariéry stejně jako jejich vrstevníci a kolegové z Wailers a Maytals natáčeli ve studiu One pod bedlivým dozorem kultovního producenta Coxsone Doda. The Heptones sekali jeden singl za druhým, což jednoduše dokládá jejich zahuštěná discografie. V roce 1978 trio opustil Leroy a vydal se na sólovou dráhu. Párkrát se sice vrátil zpátky, ale nakonec zůstal právě u svých sólových projektů. V současné době The Heptones vystupují ve složení Earl Morgan, Robert Dacres a Carlton Scarlett. Těšíme se na to, až jamajské rytmy pořádně rozkolíbají vaše nohy na táborském letišti.

Skinny Lister (UK)

Tahle kapela by mohla být pomyslným černým koněm letošního ročníku Mighty Sounds. Splňuje totiž hned několik předpokladů: nabušený folk s lehkým nádechem punku, s velkou dávkou tradiční ostrovní či irské hudby a neuvěřitelnou koncertní energií. K tomu všemu ta všudypřítomná žánrovost, která návštěvníkům bude od první noty povědomá. Skinny Lister se sice dali dohromady teprve v roce 2009, ale stihli toho už docela hodně. Tři plnohodnotná alba, nespočet singlů, nějaká ta live alba a společné tour s Dropkick Murphys nebo třeba chystanou vyhlášenou Flogging Molly’s Salty Dog Cruise, kde kromě Skinny Lister a zmíněných Flogging Molly vystoupí taky The Offspring a kupa dalších kapel. Tuhle partu si nenechte ujít.

Skinny Lister Concert @ Ritz Raleigh

Get The Shot (CA)

Máš rád/a pořádně nasranej hardcore, máš rád/a thrash metal? Pak je tahle parta z kanadského Quebecu tobě šitá na míru. Get The Shot vznikli hlavně díky silné potřebě vykřičet svoji zuřivost do celého světa, a je z toho temperamentní a nabušený hardcore, který odráží nespokojenost mládí. Namíchej zvuk Strife či Ringworm, do kotlíku přisypej trochu osmdesátkového thrash metalu a trochu nasranosti a máš před sebou Get The Shot. Žádná móda, žádné ozdobičky, žádný kecy. Jak sami kluci o sobě říkají, Get The Shot je o hněvu vůči krutému místu, ve kterém žijeme.

The Uppertones (IT)

Italské trio Mr. T-Bone, Peter Truffa a Count Ferdi přijede se svým projektem The Uppertones a přiveze i velkou dávkou pohody 50. a 60. let. Jejich ojedinělý mix jamajského r’n’b, jamajského boogie, calypsa a menta, který vás zaručeně roztančí, odhaluje kořeny, ze kterých se později vyvinulo ska, reggae, ale třeba i rock’n’roll nebo rythm & blues. Přivezou s sebou také zbrusu nové album UPUPUP!, tedy již druhý titul v jejich dvouleté, ale extrémně aktivní kariéře.