The Business (UK) 

Tahle legendární londýnská oi! punková legenda zapustila své kořeny na scéně již v roce 1979. Jejich debutové album „Suburban Rebels“ z roku 1983 mělo zcela zásadní vliv na hnutí oi! v osmdesátých letech a dodnes patří k bibli skinheadského hnutí, jak v Anglii tak i mimo ni.

Skladby těchto „working class heroes“ se za roky existence staly hymnami pro skinheady, chuligány, motorkáře a roztancovala hospody, fabriky i bary. The Business za roky párkrát prostřídali sestavu i vydavatesltví – od Epitaphu po Captain Oi!. The Business vydali v roce 2000 split „Mob Mentality“ s kamarády z Dropkick Murphys a desku „The Truth, The Whole Truth and Nothing But The Truth“ (1997) jim dokonce produkoval Lars Frederiksen z Rancid.

video: http://www.youtube.com/watch?v=222A7LrnJzA

JSK – Juantxo Skalari & La Rude Band (EH-CAT)

Chybí vám Skalariak? Máme pro vás více než dobrou zprávu! Frontman kapely Juantxo Skalari po rozpuštění Skalariak založil kapelu The Kluba, ale po letech se mu zřejmě zastesklo po starých hitovkách, tak si postavil kapelu novou – La Rude Band. S tou hraje kompletní repertoár Skalariak.

Kapela hraje sice krátce, ale už stačila vyrazit na jihoamerické turné, které zahrnovalo Argentinu, Ekvádor, Chile a Peru.

Skalariak vystoupili v roce 2007 na třetím ročníku Mighty Sounds. Tentokrát obměněným názvem JSK – Juantxo Skalari & La Rude Band, avšak původním repertoárem míří zpět a chystají se opět zbořit Tábor.

video: http://www.youtube.com/watch?v=PO7TbHv3F4Y

Skaferlatine (FR)

Loňský reunion francouzské party Skaferlatine byl pro náš team velmi milým překvapením. Tahle parta totiž patří k jedněm z prvních ska kapel, které do naší kotliny před mnoha lety přitáhla parta DJů Buqi, Path a Kořínek pod hlavičkou Rude Boy Rhythm. V nás se probudily vzpomínky a těšili jsme se na staré dobré hity, které kdysi opakovaně roztancovaly plnou Ladronku a Sedmičku na Strahově. Kapelu jsme potvrdili na loňský ročník Mighty Sounds, ale kytarista si bohužel zlomil ruku, takže se vystoupení muselo nakonec zrušit. Není tedy divu, že jsme Skaferlatine pozvali tento rok znovu – a povedlo se.

Skaferlatine pochazí z francouzského města Metz, kde se dali dohromady v roce 1990. Odstartovali deskou „En Piste“ v roce 1993, následovala zvukově i technicky vymáklejší „En Chatier“ z roku 1995. Pokud nepočítáme bestofku na vinylu z roku 2000, tak zatím poslední deskou je „Basta Basta“ z roku 1997. Toto album je temnější než předchozí a jsou na něm velmi patrné vlivy reggae.

Skaferlatine nakopli francouzskou scénu, které v devadesátých letech kralovali. Díky jejich existenci se ve Francii zrodil nespočet kapel, které dodnes Skaferlatine uvádějí jako hlavní zdroj inspirace. Svým způsobem lze říci, že ovlivnili taktéž scénu naši, od kapel až po celý festival Mighty Sounds, který možná vzniknul právě i díky této partě. Těšíme se!

video: http://www.youtube.com/watch?v=3Oa1_5afEP8

aktualizováno 7.4.2013