Tanya Stephens & Royal Toots Band (JAM)

Tanya Stephens se narodila v roce 1973 na Jamajce. V devadesátých letech se začala plně věnovat hudební kariéře a v roce 1996 vydala průlomový singl „Yuh Nuh Ready Fi Dis Yet“, který produkoval Dave Kelly, který je podepsaný pod většinou zásadních jamajských reggae umělců. Následovala celá řada singlů jako „Draw fi Mi Finger“, „Freaky Type“ či „Cry and Bawl“. Debutovala v roce 1994 albem Big Things a Gwaan.

Posléze se Tanya přestěhovala do Švédska, podespala kontrakt s Warner Music a v roce 2001 vydala album Sintoxicated. Poté se vrátila zpátky na Jamajku a vydala pro svou kariéru kritické album Gansta Blues (2004). V roce 2006 následovalo album Rebelution, z něhož pochází singl „These Streets“, který se udržel v karibské hitparádě přes čtyři týdny. Velmi zásadní také byl singl „It’s a Pity“, který vyšel na riddimu Dr. Darling na německém labelu Germaican.

Tanya Stephens je talentovanou umělkyní, která pulzuje mezi reggae a dancehallem. Stejně tak je schopná napsat a zazpívat dobrou popovou písničku, za kterou by se nemusela stydět ani Whitney Houston. Kromě dobré muziky je Tanya kritická k násilnickým a homofóbním textům v hudbě jamajských umělců.

facebook     youtube     last.fm

Gorilla (HU)

A máme tady maďarskou psychobilly legendu, která stejně jako jejich kolegové Nekromantix přesídlila do USA, kde dlouhá láta působila. Gorilla, která má za sebou více jak dvacet let existence, začínala jako klasická rockabilly kapela. Tato škatulka jim ale dle slov frontmana a kytaristy Peteho začala být velmi brzo trochu těsná. V prvopočátku přerodu na psychobilly kapelu narážela Gorilla na nepochopení skalních rockabilly fanoušků, kterým přišel přerod přespříliš punkový a texty o mrtvolách a jiných ujetostech pro žánr typické moc depresivní. Ovšem tato proměna dala základ zbrusu nové fanouškovské základně. Ta se postupně rozrostla do všech koutů světa a Gorilla dokázala, že i východoevropská kapela může oslovit svět za hranicemi rodné země.

youtube      

The Frantic Flinstones (UK)

The Frantic Flinstones založil v roce 1986 Chuck aka El Cha Cha Chucker společně se zakladatelem Coffin Nails a Meteors bubeníkem Toby Griffinem. The Frantic Flinstones patří ke klasické druhé vlně britského psychobilly. Line-up kapely se střídal snad každý rok, ale Chuck vždycky našel způsob jak kapelu udržet na živu a to i přes velmi časté drogové excesy. A nejen to, dokázal totiž z kapely udělat vyhledávanou a respektovanou hvězdu světového formátu. Jejich unikátní „sex, drogy a psychobilly“ už měli návštěvníci Mighty Sounds možnost ochutnat před čtyřmi lety a nyní si povedené vystoupení Frantic Flinstones mohou zopakovat.

facebook     youtube     last.fm 

Plus Minus (SK)

Je tomu už pár let, kdy Plus Minus na Mighty vystoupili a desátý ročník si vyloženě žádá repete. Kluci se dali dohromady na přelomu let 1999 a 2000 a debutovali deskou „133“, která vyšla na Universalu (!). Rychlý a poctivý melodický punk rock s přesahy do hardcoru, to všechno pěkně po slovensky.

facebook     youtube    bandzone

aktualizováno 13.4.2014