Swingin’ Utters (USA)

Swingin’ Utters založila v roce 1987 (!) parta kámošů v prosluněný Kalifornii, kde, jak to tak vypadá, se vlastně stejně ani nic jinýho než surfovat, jezdit na skejtu nebo zakládat dobrý kapely ani nesluší. K založení kapely, která si původně zvolila dlouhej název Johnny Peebucks and the Swingin’ Utters, se váže vtipná historka. Johnny „Peebucks“ Bollen, budoucí zpěvák, se tenkrát na nějaký party tak povyndal, že se prostě neudržel a vypustil nekontrolovaně obsah svýho močáku do gatí. To se stane i v lepší společnosti, že jo. Johnny ale pak dostal hlad a s kámošema, pořád v těch samejch gatích, zašel do nedalekýho fastfoodu. Když platil, zeptala se ho místní pracovní síla, proč že má jako ty doláče tak mokrý, jestli venku prší nebo co. Johnny se prej tenkrát jenom suše podíval a bez okolků yamanovi sdělil, že se právě pochcal a ty doláče že se jako připletly nevyzpytatelnýmu proudu opilecký moči do cesty. Tomu se říká přístup. Kapela svůj název pozdějc zkrátila na jednodušší Swingin’ Utters, Johnnymu už ale jeho přezdívka „Peebucks“ zůstala nafurt.

Pár let po založení kapely a po spoustě vypocenejch litrů krve na pódiu v malejch klubech přišlo první album, pak další, pozvánka na proslulou americkou Warped Tour, pár dalších placek, předskakování Rancid, The Damned nebo Dropkick Murphys. To není špatný, no ne? Kapela se stihla svézt na tehdejší nový vlně zájmu o kalifornskej punk-rock a její nejslavnější chvilky přišly právě někdy v druhý půlce devadesátek. Svym neučesanym stylem a koketováním s rockabilly, country a irskou whiskey načichlym folkem se ale vždycky trošku vyjímali.

Na začátku milénia si kucí dali pauzu a rozutekli se do dalších kapel a bočních projektů jako One Man Army nebo Me First and the Gimme Gimmes. Před pár lety se ale vrátili v plný síle, což dokázali plackou Here, Under Protest z roku 2011. Ještě letos by Swingin’ Utters měla vyjít nová deska, kterou nám všem přivezou ukázat i do Tábora. Takže pokud neměli starý Májové pravdu a svět se letos v prosinci nepřestane točit (což je teda možný, protože na další rok se Lady Gaga chystá vydat nový album, možná právě toho se indiánský astronomové tolik báli), můžeme se na Mighty Sounds 2013 těšit na pořádnou punk-rockovou nálož od srdíčka!

Pay No Respect (UK)

Tak a máme tady jeden hardcore jako hovado. Kapela, která kráčí ve šlépějích svejch americkejch kolegů Terror, First Blood nebo Hatebreed navštíví devátý ročník festivalu Mighty Sounds.

Už podle tohohle srovnání můžete tušit, že se s tím kluci nemazlí. Vlastně přesně naopak, hrajou pořádně tvrdej, agresivní a metalem napuštěnej hardcore.

Na scéně nejsou zase tak dlouho a na svym kontě mají zatím jen dvě alba  a splitko, ale ve vzduchu visí další kousek, takže rozhodně bude na co se těšit. Pay No Respect sice nemůžeme častovat kultem a lákat vás na napínavý historický mezníky, ale můžete si být jistý tím, že je to kapela z kovu ušitá, která na Mighty předvede krutý peklo.

aktualizováno 2.12.2012