Taky se vám stalo, že se vám při tanci začaly vybavovat věci? Ty, které se vám dávno vykouřily z hlavy? Hlavnímu hrdinovi nového románu Frajer se přihodí něco podobného na festivalu Mighty Sounds (v roce 2008). Kniha popisuje podivný příběh jeho staršího bráchy, který ho kdysi zasvěcoval do muziky… a pak se sešli na Národní třídě v r. 89´ na opačných stranách policejního kordónu.

Hudba a tanec na Mighty Sounds hrají v knize důležitou roli, jako protiklad někdejší Národní. Příběh na festivalu začíná, vrací se tam a uzavírá.

Autor Marek Toman vystoupí v Divadelním stanu s DJ Boldrikem, který bude mít za úkol zareagovat na ukázku z knihy peckou.

Román vydalo nakladatelství Argo, autor z něj vícekrát četl v pražském Crossu, v Klubovně… Kniha bude k dostání na Mighty v merchandise stanu, anebo – šup pro ni do knihkupectví.

Ukázka:

„Trombónista s kšiltem dozadu několikrát poskočí do rytmu, pak rutinně přiloží svůj nástroj k puse, ani o vteřinu dřív, ani o vteřinu později, namířený přesně na mikrofon. Saxofonista stojí rozkročený, všechna jeho energie se vlévá do klapek a náústku. Kytarista v mikině s přehozenou kapucí sází riffy a vrhá do publika napůl pobavený, napůl ironický úsměv. Klávesák se kymácí za klávesami, bicmanovi visí z pusy cigareta. Trumpetista zvedá svůj nástroj do výšky. Mezi nimi proplouvá zpěvák s dredy až na břicho, a hlubokým hlasem to všechno hrne před sebou.

Hudba se vyvalí z beden a způsobí v davu blaženou vlnu. Zatetelení trvá několika vteřin, než tanečníci okopírují rytmus. Už jsou dobře rozjaření, a ve vůni sluncem spálené a nohama zmandlované trávy, okořeněné prachem, naskakují na vagón skladby. Jsem akorát uprostřed, kde je nejlepší zvuk, hned vedle svazku kabelů od pódia k mixáku. Uprostřed bublající kaše tanečníků, zaseklý v pastě muziky, kterou shora sprchuje chladný vzduch červencové noci.“

aktualizováno 16.5.2012