Dlouho jsme nedávali vědět, a to zkrátka proto, že nejlepší věci přicházejí k těm, kteří si počkají (jak zpíval soulový matador Chuck Jackson). Teď je na čase si odhalit pár změn a vylepšení. Nejdřív tedy krátce o Radio 1 stage obecně a pak hned představíme první várku vystupujících hostů.

Tak jako minulý rok je základním heslem line-upu všehochuť. Vedle dvou hlavních stageí se při letošních Mighty Sounds snad neprostřídá na jednom podiu tolik hudebních stylů, jako právě na Radio 1 stage. Co se jí samotné tyče, letos upouštíme od schovávání se do šapitó, to přenecháme principálům a medvědům na motorkách. Místo toho postavíme prostorný stan s velkou kapacitou. Se silným zvukem v rozích a rozevřenými boky stanu vznikne dokonalý taneční ring pro všechny, uvnitř i venku.

Na pódiu bude probíhat, jak jsme již předeslali, eklektický program plný reggae, dubu, dancehallu, hip hopu, funky, jungle, ale i dubstepu, balkan beatu, moombahtonu a ve výčtu je toho ještě hodně.  I tento rok zůstáváme věrni soundsystemovému přístupu a ozvučení, které jsme oproti loňsku značně posílili. Masivní zvuk tentokrát zajistí Forward March Posse a Roots’n’Future soundsystem a vy nás hledejte po sluchu.

Teď už je ale vážně na čase odtajnit koho uvidíte a uslyšíte na Mighty Sounds Radio 1 stage v roce 2012.

Deebo General

Deebo General bude jedním z dvou pátečních headlinerů. Vlastním jménem Donavan C. Brown vyrostl v anglickém Huddersfieldu, kde byl součástí místního top reggae soundsystemu osmdesátých a devadesátých let – Armagideon Muzik. Ač ho jeho jamajské kořeny táhly především k tomu být reggae a dancehall MC, byl vždy otevřen ke spolupráci s jakýmikoliv jinými žánry. Ať už se jde o hip hop, UK dub, drum’n’bass nebo dubstep, pojítkem je Deebův talent. Coby MC na volné noze doposud pracoval se jmény jako Harlem Gem, Zion Train, The Rootsman, L Dubble (Flex Records), Rogue State, Nat Clarxon, Serum nebo Urban Shakedown (projekt Mickey Finna a Aphrodite), se kterými mají na svědomí hit „Arsonist/Some Justice ‘95!“. Je také členem stejné hudební rodiny jako například v Česku známí YT a Peppery aka Bongo Chilli.

Deebo již se svou show procestoval celý svět včetně propagační tour po Británii, USA, Německu a Polsku, kde představil svoje album „To The Limits“ z roku 2008. V současné době se věnuje vzdělávacím kurzům pro mládež. V kurzech využívá svoje letité zkušenosti se skládáním textů a přes rapovou poezii mladé nadšence vyučuje sebevyjadřování, respektu a přijímání kulturní různorodosti. Na toto téma nedávno vydal i svou první knihu „Rappaman“ a s celým projektem spolupracoval i s mezinárodními školami v Moskvě, Nizozemí nebo Švýcarsku.

Deebo General na Mighty Sounds přiveze svůj set plný roots, dancehall, ale i jungle a drum’n’bass. Buďte připraveni!

Fireson

Fireson vystoupí v sobotu v noci po boku pražských United Forces of Dub. Tento keňský reggae umělec se vrací poprvé od listopadu, kdy ve střední Evropě trávil více jak měsíc. Při jeho druhé návštěvě bude právě Mighty Sounds festival jednou z jeho zastávek. Tento uvědomnělý rasta už jasně prokázal, že pódium je místo, které mu nejvíce vyhovuje. Co se tvorby týče, tak ač velkou část svých věcí nahrál pro nairobské Ark Angel Records (zmiňme světový hit „Police Brutality“ společně s Jamačanem Ginjah), spolupracuje i s mnoha dalšími keňskými a světovými studii (mluvili jsme už o pražských UfoD?). Ve svém stylu odkazuje na jména jako Peter Tosh, Dennis Brown, Sizzla nebo Anthony B, kterého jste na Mighty viděli loni. S peckami jako „Nairobi 2 Ruff“ nebo „Babylon Waan Tear Mi“ právě z produkce UfoD bude jasnou volbou hluboké sobotní noci.

Lengualerta

Rodrigo aka Lengualerta je jeden z aktuálně nejvíce ceněných mexických reggae zpěváků. Tento sympatický chlapík není na poli reggae, new roots, dubu a hip hopu žádným greenhornem. Za osm let svého působení se může pyšnit spoluprací s celou řadou projektů a umělců, za všechny jmenujme Zion Train, Mungos Hi-Fi nebo Digital Dubs. Rodrigova produkce je charakteristická zpěvným a chytlavým mixem výše uvedených žánrů. Z většiny textů, které zpívá v rodné španělštině nebo angličtině, je cítit hluboká angažovanost. Nečekejte homofobní projevy ani machistické pózy, ty v Rodrigově lyrice jednoduše nenajdete. Naopak – jeho poselství je blízké původním ideálům reggae, apelujícím na vzájemné porozumění se silným sociálně kritickým nádechem. Jeho show uvidíte v neděli večer.

Pokračování příště…

Fireson

aktualizováno 11.6.2012