Na rozjezd zveřejňování kapel na jubilejní 10. ročník Mighty Sounds máme rovnou pět pecek: švédskou street punkovou senzaci Perkele, švýcarské punkabilly harcovníky The Peacocks, britské punk rockery Deadline, rakouské psychobilly Bloodsucking Zombies From Outer Space a britskou ska core úderku The Filaments.

Pokud ještě nemáte lístky, zamiřte do sekce Tickets. Mizí závratnou rychlostí!

Perkele (SWE)

Toto švédské trio se nám úspěšně vyhýbalo několik let v řadě, ale  dost možná si kluci jen chtěli počkat na desátý ročník a po několika letech se tak vrátit do České republiky na jediný koncert léta. Nemusíme rozhazovat termíny jako legendy či kult, protože na poli Oi! Perkele rozhodně patří k těm, na jejichž jméno fanoušci neuvěřitelně slyší po celé Evropě.

Perkele vznikli přesně před dvaceti lety, tedy v roce 1993, původně jako punkové kvarteto silně ovlivněné švédským folkem. Odstartovali demo kazetou, jejíž název „Nu får det vara nog“ sice evokuje jazyk Tolkienovy trilogie, ale sami se můžete za pomoci google překladače přesvědčit, že se skutečně jedná o švédštinu. Kapela, jak už to bývá, protočila několik členů a v současné době vystupuje jako trio.

V minulosti Perkele hodně koncertovali a nasbírali tak kupu věrných fanoušků po celém světě. V dnešní době na koncerty vyrážejí zřídka a o to více jsou jejich vystoupení unikátní. Za dvacet let vydala kapela tři demo kazety, dvě EP, dva živáky, dvě DVD a k tomu všemu deset plnohodnotných alb. To poslední nese název „A Way Out“ a vyšlo tento rok na labelu Spirit Of The Streets.

U Perkele je podstatné zmínit, že jsou tvrdými odpůrci fašismu a rasismu, proti kterým se ve svých písničkách otevřeně vyjadřují. Jejich hudba je melodický Oi! punk silně ovlivněný rockem, ale i tradičním folkem s výraznými, zpěvnými refrény.

web     myspace     facebook     youtube     last.fm

The Peacocks (CH)

Kolikrát že to miláčkové publika The Peacocks na Mighty Sounds už vystoupili? Poprvé v roce 2007, podruhé se zúčastnili bahenního ročníku v roce 2009, kdy zpěvák odehrál koncert s pár zlomenými žebry, a potřetí se ukázali dva roky nazpět. Což znamená, že letos přinesou spoustu radosti, dobré nálady a pohodové atmosféry už počtvrté. A nebýt pravidla, že cizí kapely na Mighty Sounds nemůžou vystoupit dvakrát v řadě, mohli by The Peacocks jezdit klidně každý rok a věřím, že by se pod to podepsal jak celý náš team, tak dost možná i většina návštěvníků – soudě dle ohlasů, které tahle švýcarská parta fešáků standardně má.

The Peacocks hrábli do strun už v roce 1990. Je to zatraceně dlouhá doba a kluci na to rozhodně nevypadají, ale je to tak a kapela za rok a půl oslaví 25 let existence. Vykopli deskou „Come With Us“ a pak už to znáte. Roky dřiny, objíždění klubů, turné, natáčení a zase další turné. Stejný příběh by mohla odvyprávět téměř každá kapela, ale zrovna o The Peacocks jsme to psali tolikrát, že vás jejich biografiíí nebudeme trápit. Zatím poslední deska s názvem „Don’t Ask“ vyšla v roce 2012.

web     myspace     facebook     youtube     last.fm

Deadline (UK)

Deadline vystoupili v historii Mighty Sounds pouze jednou a to v roce 2009, tedy na posledním ročníku v Olší u Tábora. Letos tedy pěkně po několika letech prověříme formu svérázné zpěvačky Liz a jejích kumpánů.

Dohromady se Deadline dali v roce 2001 a v témže roce debutovali s deskou „More To It (Than Meets The Eye)“, kterou vydali na svém vlastním labelu New Blood. Kapelu charakterizuje energie, výbušnost a snadno zapamatovatelné refrény, které postaví chlupy na rukou i těm, kteří tam vůbec žádné nemají. Údernému britskému street punku, ovlivněnému celou řádou interpretů, Cock Sparrer počínaje a Blondie konče, dominuje zpěvačka Liz.

Diskografie Dealine obsahuje šest desek, z nichž poslední „Bring The House Down“ vyšla před dvěma lety. V tomto roce navíc vydali best of kompilaci s názvem „Where Were You“, která obsahuje 26 fláků a dokazuje, jak neuvěřitelně hitová kapela Deadline jsou.

web     myspace     facebook     youtube     last.fm

Bloodsucking Zombies From Outer Space (AT)  

Ani další zveřejněná kapela našim fanouškům nebude žádnou neznámou. Ostatně i přesto, že desátý ročník Mighty Sounds doveze celou řadu kapel, které na festivalu doposavad nevystoupili, můžete očekávat i to, že si nadělíme taktéž to nejlepší, co se naopak na Mighty v minulých letech objevilo.

Bloodsucking Zombies From Outer Space jsou jednou z nich. Kapela sama sebe stylizuje jako kreatury béčkových bijáků, které ale hrají pěkně našlapané horrorbilly. Vznikla totiž tak, že se bubeník a zpěvák Dead „Richy“ Gein někdy okolo roku 2002 rozhodl propojit svoje dvě největší životní vášně – hrůzu a hudbu. Jeho posedlost béčkovými horory dala vzniknout tomuto dnes již tak populárnímu kvartetu mutantů, plnému nadsázky a hororových klišé.

Bloodsucking Zombies hrajou maximálně melodické horrobilly a jejich šou je nadmíru zábavný kabaret plný teatrálnosti, kterému rozhodně nechybí sebeironie. Tak praví i jejich motto: „Stay wild, sick  and undead!“

web     myspace     facebook     youtube     last.fm

The Filaments (UK)

Poslední partou dnešní zveřejňovačky je kapela částečně poskládaná ze členů skupiny Deadline. The Filaments zároveň korespondují s žánrovostí Mighty Sounds, neboť se jejich hudba pohybuje na poli hardcore, punku i ska.

V roce 2001 debutovali u New Blood Records albem „Skull and Trombones“ a ihned se vydali na turné s americkými kolegy The Casualties. Následné druhé album „What’s Next“ pak vyšlo v roce 2004 na Household Name Records a kapela na něm prokázala svoji multižánrovost a cit, s nímž míchá jednotlivé styly dohromady, aniž by ztratila esence každého z nich. S další deskou, postavenou na základech anglických 80’s klasik mixovaných s dubem, 2 Tone, ska a psychobilly, vyrazili na turné s americkými Horrorpops a Leftover Crack.

V letech 2005 až 2009 byla kapela až na dva vyprodané reuniony, proběhnuvší v  londýnské Astorii, víceméně nečinná. S novým albem „Land of Lions“, které vyšlo v tomto roce (a vy si ho celé můžete přehrát na bandcampu), kapela ale ukázala, že se nachází ve skvělé kondici. A my budeme na Čápově dvoře u toho.

web     myspace     facebook     youtube     last.fm     bandcamp

aktualizováno 11.11.2013