U la la, je to tady! Není to vůbec malý ani tichý a už vůbec to nejsou ledajaký měkký prsa! Legendární ska punková metelice Catch 22 je opět na scéně, prvně v ČR a rovnou v Táboře, kam zapadnou jak nikdo jiný. Doufám, že tahle partička potěší nejen hrstku třicátníků, ale vůbec všechny příznivce třetí vlny ska a ska punku první jakosti.

Dohromady se dali v roce 1996 a mezi starší a víc zajeté kolegy, kterým do jisté míry hned první deskou pořádně nakopali zadnice, se zařadili téměř ihned. Keasbey Nights byla ránou z čistého nebe. Syrová a nekompromisní, melodická a plná chytlavých hitů. Ještě teď mi běhá mráz po zádech, když si vzpomenu, jak jsem stál v Maximum Underground a se sluchátky na uších mačkal track za trackem. Už při prvních dvou jsem věděl, že si desku odnesu domů, a zároveň se nemohl dočkat, až to někomu pustím. Tahle deska ovlivnila jak ranné Fast Food Orchestra, tak i 2v1. Krleeshe (tehdy z 2v1) dokonce téměř pohltila. Byl to zkrátka naprostej masakr, na tu dobu neslýchanej.

Po ní však přišla dosti zásadní přeměna, odešel zpěvák a s ním i celá dechová sekce.  V normálním případě by byl zánik kapely nevyhnutelný, nicméně Catch 22 se otřepali, doplnili své řady a na prkna se vrátili s hodně nabušeným EP Washed Up! Když mi doma tahle designově hodně vtipně zpracovaná deska přistála na gramci, vůbec jsem netušil, že tam už původní zpěvák není, jen se mi to zdálo nějak o dost tvrdší než Keasbey Nights. Velký úlet byla předělávka American Pie, kterou kluci zmákli zcoverovat o rok dříve než Madonna. Stal se tak z toho jediný Madonnin hit, který jsem schopný zazpívat nazpaměť.

Bohužel ne každý v té době takto uvažoval. Pro některé fanoušky to byl pořádný šok. Jedna polovina se ke Catch 22 otočila zády a odběhla k nově vzniklé kapele původního zpěváka Streetlight Manifesto, druhá jim naopak zůstala věrná. Mezi oběma tábory bylo toho času takové pnutí, že samotní členové kapel museli rozběsněné fanoušky svými prohlášeními uklidnit.

Každopádně od té doby uplynulo dlouhých deset let a mezi kluky z Catch 22, Streetlight Manifesto a jejich fanouškovskými základnami jsou válečné sekery nadobro zakopány.

Catch 22 poměrně přitvrdili a dokázali všem, že jsou plnohodnotnou kapelou. Vydali několik super desek – Alone in a Crowd (2000), Washed Up and Through the Ringer (2001), Dinosaur Sounds (2003) a zatím poslední Permanent Revolution z roku 2006. Samozřejmě jsem hodně zvědavý, kam se za ta léta vyvinuli, ale myslím si, že se nám všem bude hodně prášit pod kopyty.

aktualizováno 21.11.2012