Všichni jsme se v redakci Freezine shodli na tom, že letošní lineup je podle nás fakt nejnabušenější v dosavadní historii Mighty a byla by škoda, kdyby vám některý pecky utekly. Proto jsme se rozhodl sepsat shrnující text – podíváme se na jednotlivý hudební směry a pár super kapel, který je budou na Mighty zastupovat.

Takže, wo co gou? Zkusím z tý asi stovky kapel vytáhnout ty nejzajímavější. Už to ale naráží na první problém – takových kapel je v lineupu spousta! Předem se tedy omlouvám, pokud tady nenajdete svoje oblíbený kapely, který byste do výčtu zařadili vy. Druhý „sorry“ míří na vrub toho, že pro přehlednost a zjednodušení kapely roztřídím do škatulek, do kterých se třeba ne úplně hodí, ale doufám, že mě za to neukamenujete. Berte to spíš jako doporučení – pokud máte tenhle styl rádi, mohly by se vám líbit i kapely, který jsem k tomu napsal. No a protože většinu českých a slovenských kapel budete znát, rozhodl jsem se zaměřit jen na ty zahraniční… To bychom teda měli. A cože nás na devátém vydání Mighty Sounds čeká a co byste si rozhodně neměli nechat ujít?

REGGAE
Začněme pěkně zlehka a pozitivně, zároveň však těžkotonážními děly. Reggae scéna má totiž v letošním lineupu hned několik žhavých polínek. Prvním z nich je bez pochyb Jamajčan žijící ve Spojených státech Ky-Mani Marley. Jak jméno napovídá, můžeme se těšit na největší světový hity reggae music z pera Boba Marleyho, zároveň však Ky-Mani netěží jen ze slávy svýho tatíka. Budete možná překvapeni, jak chytlavej mix reggae a jinejch žánrů Ky-Mani nabídne. Rude boys a příznivce klasickýho reggaečka určitě potěší Stranger Cole, téměř sedmdesátiletý nestor a zasloužilá ikona nejen jamajský scény (mrkněte do aktuálního zinu!). Přidejte k němu mladistvý Němce The Steadytones, který mu budou backovat, a máte geniální kombinaci, která se jen tak nevidí. Reggae-dancehalloví Vavamuffin potěší hned dvakrát: jednak se jedná o hrdé reprezentanty sousedního Polska, který bylo na Mighty zastoupeno vždy nějakou lahůdkou, taky jde ale o jméno, který se pravidelně a už poměrně dlouho objevovalo ve vašich dotazech. Reggaečkáři už vědí, co můžou čekat od Brito-jamajčana Macka B, takže tyhle pozitivní vibez byste si neměli nechat ujít ani vy ostatní. Pokud vám výše jmenovaní nebudou stačit, osobně ještě doporučuju americkýho písničkáře Case Haleyho a italskou divu Mama Marjas.

SKA
Ani ska nesmí v pestrobarevný paletě žánrů, charakteristických pro Mighty Sounds, chybět! A i u něj narazíme na celou řadu skvělých jmen. Tady si je ale vůbec netroufám řadit podle důležitosti, kvality nebo popularity. Vezmu to teda spíš náhodně. Osobně bych doporučil Američany NYSJE – New York Ska-Jazz Ensemble. Jejich mix ska a jazzu je naprosto unikátní, stejně jako mistrné ovládnutí nástrojů. Jejich „Gimme More Whiskey“ mi v hlavě zní od prvního ročníku Mighty! Ty z vás, který si pamatujou španělský Skalariak, určitě nadchne jejich lídr Juantxo Skalari s novou kapelou hrající osvědčenou kvalitu – JSK and La Rude Band byste tak neměli minout. Za legendu lze poprávu považovat britské Bad Manners, kteří diktovali už dávno před tím, než mnoho z nás spatřilo světlo světa. Třetí vlnu ska reprezentují rozdováděný Frantíci Skarface, převážně skinheadi-srdcaři v čele s Fredem. Sázkou na jistotu jsou i The Toasters nebo Dr. Ring Ding. Naopak novou a neokoukanou krví a věřím, že pro mnohé objevem Mighty, budou The Talks. Ostatně – zněj skvěle!

PUNK
Trochu přitvrdíme. U punku mám dva headlinery. Amíci Anti-Flag jsou mladí tělem i duchem, tomu, o čem zpívají, bez kompromisů věří a uváděj v praxi, navíc jim to kurevsky odsejpá a zároveň to má takovej, jak bych to řekl… punkovej glanc! UK Subs jsou stará škola, Briťáci, co bez nadsázky už přes 35 let formujou punkovou scénu. Zatímco se jiní uchlastali, usadili nebo se na to prostě vyflákli, Charlie Harper si to se svojí partou neohroženě valí dál. A na jejich výkonu rozhodně není ani známky po opotřebení! Z mladších a ne tolik známých kapel určitě nepromeškejte The Menzingers z USA a Švédy Atlas Losing Grip. Pokud jste o nich neslyšeli, tak věřte, že to určitě není proto, že by za to nestáli. Naopak, v těchhle jménech je budoucnost punk rocku, věřte! A jako dezertík po celým tomhle nášupu si dejte Total Chaos (USA) a/nebo ostrovní Peter and The Test Tube Babies, kteří vás přenesou tu do počátků punkovýho hnutí, tu do absurdistánu, kde si nikdo z ničeho nic nedělá, teda – všichni si ze všeho dělaj prdel.

-BILLY
Charakteristickou skupinu tvoří různý uskupení honosící se stylem „–billy“. Pokud jste se na Mighty neobjevili omylem, asi už jste slyšeli o Mad Sin nebo Creepshow. Mad Sin jsou stálice z Dojčlandu, evropská hvězda psychobilly, která diktuje a udává tón. Creepshow připádlujou z Kanady už podruhé, tentokrát však s novou zpěvačkou a my jsme sakra zvědavi, jestli se po skvělým kapelním vkusu na pěkný holky potvrdí i výběr super zpěvaček – že je Kenda kočka, to už víme, ale jak zvládne utáhnout tuhle divokou bárku, zjistíme na Mighty. Něco mi ale dává tušit, že to rozhodně nebude špáťo. Francouzi Banane Metalik byli pro nejednoho z nás překvapením MS 2011, čistým zjevením přímo ze Satanova království. Po menší pauze jsou zpět a jejich aktivita dává tušit, že brány pekelný jsou otevřený dokořán. V týhle společnosti bude asi vypadat trochu úletově, ale při bližším pohledu zjistíte, že sem sedí jak prdel na hrnec. Bob Wayne. Outlaw country as fuck, americkej hillbilly redneck, kterej to ale roztočí jak v salloonu na divokým západě.

HARDCORE
Hardcorovým partám samozřejmě vévodí americký králové, Suicidal Tendencies, kteří provázeli snad každýho skejťáka. Teď se asi trochu znemožním, ale já je poznal až asi před 4 rokama (&}ů/§]#!!!), ale musím říct, že jsem dost rychle prozřel. Ne náhodou jsou modlou hned několika generací! A letošní deska „13“ dává tušit, že budeme rádi, pokud po jejich setu z pódia nezbude kůlnička na dříví. Mladou krev a moderní HC pak reprezentují Comeback Kid (CAN), Your Demise (UK) nebo Pay No Respect (UK). Každá z těchle kapel má něco do sebe – neuvěřitelnej tah, explozi energie, která dělá pravý hácéčko tím, pro co jej máme rádi. „Wake the Dead“ od Comeback Kid je přesně ten typ songu, co by vážně probral i mrtvýho. Je to neskutečný maso, běhá z toho mráz po zádech. A Your Demise? U těch budete mít tu smutnou šanci vidět je nejspíš naposledy, kapela na jaro 2014 ohlásila konec, takže pánbů s tím, kdo to prosere, pardon, promešká.

Už jsem psal, že tyhle „škatulky“ jsou fakt jen dost přibližný, i přesto se ale najde pár kapel, který nemůžu nezmínit, ale i když jsem fakt chtěl, nepodařilo se mi je nikam zařadit. Tak to berte jako třešničku na závěr. V první řadě je to britský rakenrolový indie trio The Subways. K nim není moc co dodávat. V jednoduchosti je síla a Subways to vědí. Neserou se s tím a jejich vystoupení jsou po celým starým kontinentu proslulý svojí energičností. Myslím, že můžu mluvit za celej produkční tým festu, když řeknu, že jsme všichni nesmírně rádi, že se po x letech poptávání, shánění a domlouvání konečně podařilo přivézt Welšany Skindred. Úkaz, kterej si s ničím jiným nespletete. Reggae-metal-punk, netradiční kombinace, která jde ale až překvapivě dohromady, což si uvědomíte hned, jak odezní překvapení a šok z pestrobarvné žánrové palety. A jako úplně poslední nemůžu nezmínit Random Hand z britskejch ostrovů. Na Mighty už jste je mohli zažít víckrát, pokaždý vás ale stejně znovu a znovu překvapí svým nasazením a mixem hardcoru a ska, stejně tak i přímostí a očividným nadšením, s kterým kluci vystupujou.

Na závěr by to asi chtělo nějakou pointu nebo tak něco, ale už takhle je to dlouhý až až. Představil jsem pár hodně zajímavých kapel a hádám, že vy už budete vědět, co s tím udělat (ne, tohle jsem rozhodně neměl namysli…! Jděte si je poslechnout na Mighty!)

Anselmo

aktualizováno 15.7.2013