Only Crime (USA)

Kapela Only Crime potěší především fanoušky přimočarého melo-punku s výraznými hardcorovými vlivy. Tuhle kalifornskou kapelu založil frontman Good Riddance Russ Rankin původně jako pouze vedlejší projekt, neboť mu kvůli jeho „hlavnímu úvazku“ v GR nezbývalo na další kapelu dost času. Poté co se Good Riddance až na pár výjimek stali víceméně neaktivní kapelou, Only Crime dostali větší šanci představit se starým, ale i novým fanouškům. Rozebírat kapely a připisovat jejich členům zásadní důležitost na základě faktu, že působili či působí v jiné známé kapele, samozřejmě nění úplně podstatné. Nicméně portfolio Only Crime je i navzdory tomuto faktu zajímavé. Za bicí soupravou totiž sedí Bill Stevenson (All, Descendents či Black Flag) a původního kytaristu Zacha Blaira, který momentálně drhne struny v Rise Against, nahradil Matt Hoffman z Modern Life Is War. Only Crime do této doby vydali zatím pouze dvě desky – To The Nines z roku 2004 a v roce 2007 desku Virulence, přičemž obě desky vyšly na prestižním labelu Fat Wreck Chords. Kromě těchto dvou alb vydali OC split LP společně s hardcorovou kapelou Outbreak. Only Crime jsou v kostce výrazně melodický hardcore punk s daleko přímočarejším atakem, než bylo typické právě pro Good Riddance, ale s hodně podobným lyrickým rukopisem. Sociopolitické texty jsou plné zuřivosti, hořkosti, ale i nežnosti a Russ Rankin s kapelou v zádech je prostřednictvím hudby chrlí do publika. Doporučuje 10 z 10 z Mighty teamu.

web     myspace     facebook     youtube     last.fm 

Hundredth (USA)

Další kapela sice taktéž patří do ranku melodického hardcoru, nicméně narozdíl od Only Crime jsou výrazně mladší, tvrdší a daleko více reprezentují současnou podobu hardcoru. Hundredth se dali dohromady v Myrtle Beach v Severní Karolíně v roce 2007, tudíž jsou kapelou relativně mladou. Debutovali v roce 2010 deskou When Will We Surrender, které předcházel singl Desolate. Druhá deska na sebe nenechala dlouho čekat, vyšla v roce 2011 a dostala jméno Let Go. Následovaly dvě EP, Revolt a Resist. Poslední release navíc vyšel v tomto roce a není ničím jiným než předzvěstí nové desky. Všechny nosiče Hundredth vyšly na Mediaskare Records. Kromě parádní hudby je kapela aktivní i na další frontě a to v neziskové organizaci Hope Into Humanity, jejíž základní myšlenkou je návrat člověka ke své podstatě a pomáhání druhým. Jedním z cílů této organizace je například to, aby voda nepatřila jen privilegovaným, ale všem lidem bez rozdílu – což kapelu a její aktivity dělá v našich očích ještě sympatičtější.


myspace     youtube     last.fm

Rude Rich &The High Notes (NL)

Pravověřné ska fanoušky především starších ročníků určitě potěší skvělá holandská parta Rude Rich & The High Notes, která je schopná odehrát jak vlastní velmi zdařilý repertoár, tak i parádně backovat jamajské interprety. Je zároveň velice pravděpodobné, že na Mighty Sounds 2014 kapelu uvidíme v obou možných variantách. Pokud jde o ně samotné, dali se dohromady v roce 1998 pod vlivem první tradiční ska vlny, rocksteady, reggae, ale třeba i soulu a jazzu. Po roce 2000 patřili k téměř jediným, kteří (snad kromě The Skatalites) objížděli Evropu se ska první vlny, jelikož v té době scénu naprosto ovládala vlna třetí.

První album s názvem The Right Track vyšlo už v roce 1999 a už v tom roce si Rude Rich právě díky tomuto debutu zahráli na legendárním reggae festivalu Summer Jam. Druhá placka Change The Mood vyšla v roce 2001 a jako host se na něm objevil slavný trombónový mág Rico Rodriguez. V tomto roce také kapela poprvé začala backovat slavné jamajské inteprety – jmenujme například Derricka Morgana, Altona ElliseDennise Alcaponeho, Winstona Francise nebo mladší trinidadskou hvězdu Marlona Ashera.

Pokud máte rádi tradiční rytmy první vlny ska a pro Rude Rich & The High Notes typické koření v podobě reggae, calypsa, rocksteady nebo jazzu, určitě byste si tuhle sebranku měli zapsat do svých cancáků. Kromě toho se můžete sázet, jaké jamasjké hvězdě by mohli dělat doprovodnou kapelu, protože i tato varianta je v tuto chvíli velmi reálná.

web     myspace     youtube     last.fm 

Jah on Slide (FR)

Někteří si tuhle kapelu možná budou pamatovat, jelikož svého času brázdila české vody poměrně často – především po boku The Chancers. Na nějakou dobu se vytratili, snad i jistý čas dokonce vůbec nekoncertovali, ale v posledních letech jsou zase aktivní a vzhledem k tomu, že na Mighty Sounds nikdy nevystoupili, rozhodli jsme se je na desáté výročí husitského mejdanu přizvat.

Jah on Slide jsou pařížská parta, kterou charakterizuje typické francouzský odér, kterým je cítit téměř každá kapela ze země gálského kohouta. Mix tradičního ska, 2 Tone, reggae a dubu, to celé zabalené do lehce vyhuleného hávu rozhoupe přeplněný stan jako nic.    

web     myspace     facebook     youtube     last.fm 

aktualizováno 16.2.2014