(For English scroll down)

Přípravy na 16. ročník opět začínají nabírat obrátky (a věříme, že tentokrát zdárně dospějeme do cíle!) a my hlásíme, že vstupenky za původní předprodejní cenu (1800 Kč) lze pořídit pouze do konce listopadu. Od 1. prosince se cena elektronicky zakoupených vstupenek zvyšuje na 2200 Kč, a zvyšují se i ceny voucherů do kempů a na parkoviště.

Ale pozor: pro ty, komu chybí designové vstupenky ve fyzické podobě, máme skvělou zprávu: od 1. prosince bude možné v kamenných prodejnách pořídit zcela nové designové tickety pro rok 2022. A aby toho nebylo málo, tyto fyzické vstupenky bude možné do konce roku pořídit za 2000 Kč.

Tak tedy neváhejte: kdo chce vstupenku za aktuální cenu a stačí mu elektronický ticket, pořizujte do konce listopadu. A kdo chce vytuněný fyzický lístek, mrkněte na seznam kamenných prodejen a od 1. prosince naběhněte do té nejbližší!


New Ticket Prices from December the 1 st / New Design Tickets in Stores

Preparations for the 16th year are slowly gaining momentum again (we believe this time we will reach the finish line!) and we announce that tickets for the original pre-sale price (75 EUR) can only be purchased till the end of November. From December the 1st the price of tickets purchased online will increase to 90 EUR, and the prices of vouchers to campsites and car parks will increase too.

Beware: We have great news for those who crave paper design tickets: from the 1st of December you can purchase brand new design tickets for 2022 in brick-and-mortar stores (in Czech Republic only – check the list here). In addition, such tickets will be up for grabs for 2,000 CZK.

Do not hesitate: For the pre-sale price, simply buy an electronic ticket by the end of November. For the tuned design ticket, take a look at the list of stores and run to the nearest one on the 1st of December the earliest!