Mighty Nohec a Mighty Kubb

Letos to bude již podruhé, co se v rámci Mighty Sounds budete moci zúčastnit nohejbalového turnaje a získat tak Mighty nohejbalový titul. Nohejbal je původem ryze český sport, který vznikl díky vynalézavosti českých fotbalistů. Ti si kolem roku 1922 zpestřovali své fotbalové tréninky hrou zvanou „míč přesprovaz“ (někdy sloužila záclona či naskládané lavičky). Později se tahle hra rozšířila do oblastí trampských osad a časem se díky popularitě již zmíněných fotbalistů, jako byl například Josef Bican (ale nejen jich, zmiňme hokejisty bratry Hanzly či volejbalisty Borkovce, Kulhánka st., Krause) zformovala v klasický nohejbal, jak ho známe dnes. Posledním významným nohejbalovým milníkem je datum 16. října 2010, kdy se Česká republika stala zakládajícím členem nové světové mezinárodní asociace Internationale Union de Futnet – UNIF. V současnosti se tak nohejbal hraje například v Anglii, ve Španělsku, ve Francii, na Costa Rice, v Rumunsku i v Brazílii.

Pátek   13. 7. 2012 – turnaj dvojic od 15:30hod (max. 12 týmů)

Sobota 14. 7. 2012 – turnaj trojic od 14:00hod (max. 12 týmů)

V neděli 15. 7. 2012 se rozloučíme s festivalem turnajem smíšených sestav od 14:00hod (max. 12 týmů)

Hraje se dle platných pravidel Českého nohejbalového svazu na tři dopady a budeme jedině rádi, když se turnaje zúčastní i ženy. Registrace posílejte na mail: ceskysport21@gmail.com – název týmu, kontaktní osoba a je nutné upřesnit, jakého turnaje se chcete zúčastnit. Registrace na tým je 100 Kč, přihlášky posílejte do 11. července 2012.

Vidíme se tam!!!

KUBB

Že nevíte, o čem je řeč? Slovo kubb znamená v překladu dřevěná kostka, a ačkoli má tato starodávná společensko-sportovní hra v Česku stále více hráčů, většina veřejnosti jí zatím příliš nezná. Údajně pochází už z dob Vikingů, to jsou však jen dohady. Ověřená historie sahá do doby před 150ti lety na severozápad Švédska, kde se jí bavily rodiny na zahradách domů. Odtud se před 60 lety dostala na největší švédský ostrov Gotland, kde se letos již po osmnácté koná světové mistrovství. Ze Švédska se hra postupně rozšířila do řady dalších zemí. Velkou hráčskou základnu má kubb především v Německu a Švýcarsku a postupně si nalézá příznivce v ostatních zemích Evropy i USA. Pravidla kubbu nejsou složitá a po krátké ukázce je schopen hrát každý. Hra není nijak věkově či genderově omezena. Často hrají rodinné týmy skládající se i ze tří generací. Dále už záleží jen na šikovnosti a přesnosti při shazování kubbů. Kubb hrají dva týmy proti sobě. V každém týmu může být 1 – 6 hráčů. Uprostřed hřiště je král, který dělí hřiště na dvě poloviny. Cílem hry je shodit krále. Každý tým má 5 kubbů (dřevěných kvádrů) na základní čáře, a 6 kolíků. Těmi se snaží shodit soupeřovy kubby. Jsou povoleny pouze spodní hody. Shozené kubby se nahazují do soupeřovy poloviny hřiště. V místě, kam dopadnou, se staví. Poté tým, který nahazoval, začíná tyto kubby – „polaře“ shazovat. Jsou-li všichni polaři shozeni, může shazovat kubby na základní čáře. Když se stane, že tým neshodí všechny nahozené kubby polaře, soupeřův tým se posouvá na linii nejblíže neshozeného kubbu ke králi, a odtud provádí své hody. Toto se opakuje, dokud jeden tým neshodí všechny soupeřovy kubby na základní čáře a ve stejném kole mu ještě zůstane kolík na shození krále. Shozením krále hra končí. Pokud vás tato hra zaujala, neváhejte a přijďte si zahrát na některý turnaj z nově založené série Czech KUBB Open. Součástí série je 7 turnajů po celé České republice. Turnajů se účastní převážně amatéři a začínající hráči, takže není třeba se bát vysoké úrovně.

Registrace na turnaj na Mighty Sounds posílejte na mail: ceskysport21@gmail.com – napište název týmu, kontaktní osobu a je nutné upřesnit, jakého turnaje se chcete zúčastnit (pokud máte zájem o kubb, nezapomeňte to uvést). Registrace na tým je 100 Kč.

Přihlášky posílejte do 11. července 2012. 

Turnaj v kubb se bude odehrávat v sobotu  14. července 2012 od 14:00 (max. 8 týmů)

Více zde

aktualizováno 31.5.2012