New York Ska-Jazz Ensemble 

Tohle je pro nás srdeční záležitost: NYSJE stáli u úplného zrodu festivalu, headlinovali totiž prvnímu ročníku. Základy Mighty Sounds byly dokonce položeny podle evropských dat jejich tour roku 2005.

Nápad stvořit NYSJE zkombinováním toho nejlepšího ze ska, jazzu a reggae vznikl už v roce 1993 v hlavě tehdejšího saxofonisty The Toasters „Rocksteady Freddieho“ Reitera. Ten na veleúspěšném tour „Smash Skavoovee Tour“ ke svému projektu přemluvil kolegy z kapely (trombonistu Ricka Faulknera a bubeníka Johnatana McCaina), dále kytaristu a klávesáka z legendárních Skatalites, a na kontrabas přibral producenta Vica Rice, který se tehdy ještě věnoval ska-jazzové “rádobysatanistické“ partičce Mephiskapheles. Jak roky plynuly, v NYSJE se střídalo množství hudebníků z všemožných částí světa, kapela natočila 9 alb a jedno EPčko, až se její sestava víceméně ustálila. Z hostů, jako je ghanský bubeník Yao Dinizulu a španělský kytarový mág Alberto Tarin, se stali stálí členové. Myslíme, že je jen málo těch, kdo by NYSJE neznali. Pokud mezi ně patříte, rozhodně si na jejich koncert zajděte a my vám slibujeme, že se budete královsky bavit.

Total Chaos 

Total Chaos z americké Kalifornie jsou ortodoxní punkovou partou, která by se, pakliže by to jejím členům nebylo srdečně jedno, bez uzardění mohla pyšnit přízviskem legenda. Svižný, drsný a přímočarý hardcore punk drhnou od roku 1989, vydali devět řadových alb (poslední z nich Battered And Smashed v roce 2011), přispěli na slušnou řádku kompilací a jejich image, odkazující se k punku 80. let, by se bez vzorně obarvených a vždy perfektně špičatých bodlinatých čír neobešla. Jejich jasně definované antifašistické názory a neměnné sociálně kritické postoje nejsou jen jakýmsi proklamativním heslem vyšitým na obligátních křivákách. Zaprvé, zpívající frontman Rob Chaos stál u zrodu kultovního labelu SOS Records, na kterém vydávaly alba formace jako The Exploited, Vice Squad, Sham 69 nebo The Adicts, ale co je možná důležitější, kapela jako taková se, mimo jiné, podílela na vzniku organizací United Valley Punks, Orange County Peace Punks či Alternative Gathering Collective, a aktivně se angažovala v akcích vegetariánských uskupení pod hlavičkou Food Not Bombs.

Hudebně Total Chaos odkazují k raným The Exploited, GBH, Discharge nebo UK Subs a křísí tak, spolu s The Casualties, tzv. zlatou éru britského street punku, kterou symbolizují právě výše uvedené kapely a léta 1980 až 1985. Na Mighty Sounds se Total Chaos představili už dvakrát, kdy jsme si na vlastní oči, uši a nakonec i kůži ověřili, že opravdu dostávají svému jménu. Spousty piva, levné whiskey, ještě levnějšího laku na vlasy a na pódiu sypačka jako blázen – to je tahle parta veteránů a my si po letech můžeme být zase jednou jistí, že s nimi se Mighty Sounds ponese ve znamení viva la punk, just one life, anarchy!

Elektrïck Mann

Poslední Mighty vystoupení kapely Elektrïck Mann se uskutečnilo v Olší, i když vlastně není vůbec jisté, jestli a jak vlastně proběhlo, jelikož v té době kapela prožívala ta nejdivočejší léta v duchu hesla sex, drogy a rock’n’roll a občas někam zkrátka nepřijela. Nicméně to, že do Olší se Elektrïck Mann dostavili, ještě víme jistě, jeden z MCs kapely byl totiž během festivalu zachraňován pořadateli, kteří ho vlastním tělem chránili před rozezlenou security, jež se ho snažila vypovědět z areálu. Ale teď už vážně. Uplynulo hodně vody v řece, Elektrïck Mann jsou zase na scéně a sázejí nové singly, které jsou pořád plné humoru, nadhledu a takové porce upřímnosti, že by si o tom mohla nejedna (nejen) česká kapela nechat zdát. Nejnovější singly se jmenují Pátek a Protože musim a navazují svým stále vtipným rapem na tvorbu, kterou se kapela pyšnila už před mnoha lety. Ice B (+2015) na své kolegy může být hrdý!