New  York Ska-Jazz Ensemble (USA)

NYSJE stáli u úplného zrodu festivalu. Headlinovali prvnímu ročníku a základy Mighty Sounds byly položeny podle evropských dat jejich tour roku 2005. Tak se teď na tuhle skvělou partu nakumulovanou kolem Rocksteady Freddieho pojďme podívat.

Možná si někdo řekne: Jazz? To už fakt přeháněj ne? To bude nůďo! Modří už ale vědí (a není jich málo). Bude se totiž naopak jednat o neuvěřitelnej mazec a muziku plnou energie, která však v sobě skrývá neskutečnou hudební zručnost a někdy téměř až magii.

Nápad stvořit NYSJE zkombinováním toho nejlepšího ze ska, jazzu a reggae vznikl v roce 1993 v hlavě tehdejšího saxofonisty the Toasters „Rocksteady Freddieho“ Reitera. Ten na veleúspěšném tour „Smash Skavoovee Tour“ ke svému projektu přemluvil kolegy z kapely – trombonistu Ricka Faulknera a bubeníka Johnatana McCaina, kytaristu a klávesáka z legendárních Skatalites, a na kontrabas producenta Vica Rice, který se tehdy ještě věnoval ska/jazz/rádobysatanistické partičce Mephiskapheles. Jak roky plynuly, v NYSJE se střídalo množství hudebníků z všemožných částí světa, natočili 9 alb a jedno EPčko, až se jejich sestava víceméně ustálila. Z hostů jako je ghanský bubeník Yao Dinizulu a španělský kytarový mág Alberto Tarin se stali stalí členové.

V minulosti jste je v České republice mohli vidět i několikrát do roka (především na jejich už skoro tradičních vánočních a silvestrovských koncertech). Pro fanoušky, kteří si NYSJE pamatují z této doby, bude asi zásadní změnou odchod trombonisty Marka Paquina, který vyměnil trombon za baskytaru a vydal se na cestu rockové star v kapele The Pretty Reckless. Poslední roky do našich končin ale NYSJE zas tak moc často nezavítali, a tak se rozhodli právě kvůli Mighty podniknout další ze svých tour i k nám.

video: http://www.youtube.com/watch?v=CG1YpXbvba0

Dr. Ring Ding (DE)

Pana doktora Ring Dinga zná snad úplně každý, kod se pohybuje na ska/reggae scéně. Na Mighty Sounds vystoupil už dvakrát, jak se svým tradičním ska rocsteady programem, tak i s dancehallovou diskotékou. Tentokrát však Ring přijede jako MC nebo, chceme-li být důslední, Dj.

Dr. Ring Ding, vlastním jménem Richard Alexander Jung, skladatel, zpěvák, trombonista a rodák z Munsteru má portfólio proklatě dlouhé. Bodejť by také ne, když kariéru odstartoval už v roce 1987 s dnes již legendární kapelou El Boss & die Ping Pong. Posléze si postavil další geniální partu The Senior Allstars, která se bohužel v roce 2002 odebrala do věčných lovišť.

Dr. Ring Ding spolupracoval s celou řadou zvučných jmen. Nechyběli mezi nimi Lorde Tanamo, Derrick Morgan, Laurel Aitken, Judge Dread, Bob Andy, The Toatsers, Vic Ruggiero, nebo například H.Blockx. Za svoji kariéru si zkrátka na poli ska a rocksteady udělal skvělé jméno, které fanoušci druhé doby rozeznají od New Yorku po Tokio. Významnou úlohu na jeho cestě měla i verze Doctor’s Darling riddimu, která se v neměcké top 20 black music charts dostala na první místo.

Nechme se překvapit, co si pro nás Dr. Ring Ding přichystá na festivalu Mighty Sounds tentokrát. Vystoupí se soundsystémem a selectorem v zádech a bude to zajisté skvělý jako vždycky.

video: http://www.youtube.com/watch?v=IBLAp7PgIhM

The Spankers (CZ)

The Spankers hrají v současné sestavě od léta 2009. V únoru následujícího roku vydali své první EP „Right in the Morning“, na které navázali úspěšným debutovým albem Boom! Bang! Pow! You Know… Za tuto desku je neminula nominace na žánrové ceny Anděl 2010. S velmi oblíbeným videoklipem k pilotní písni Superman se The Spankers dostali i do hitparády České televize – Medúza.

Kapele hrající energický reggae-pop-funk-ska-groove-r´n´b vévodí medový hlas krásné a charismatické zpěvačky Sisy Feherové. Na Mighty Sounds hrají pravidelně a tudíž ani tento rok nebudou chybět.

video: http://www.youtube.com/watch?v=yklTekBJqBY

aktualizováno 17.4.2013