I když je festival Mighty Sounds primárně festivalem hudby, vyzýváme umělce a kreativce, kteří mají chuť festival spolu s námi posunout ve vizuální rovině.

Hledáme všechny nadšené umělce, výtvarníky, designery, performery, divadelníky, či lidi se zajímavými nápady na workshopy. Posílejte nám svoje nápady na výzdobu, skulptury, vtipné i zajímavé výzdoby či kreace, zapojte se tak s námi do chodu festivalu a dejte mu další rozměr, který bude pro všechny zážitkem!

Tato výzva není určena pro komerční projekty. Pokud se nám bude váš nápad zamlouvat, jsme připraveni podílet se na nákladech spojených s jeho realizací.

Pište nám do 15. dubna na mproductions@mproductions.cz a k návrhu přiložte i přehled svých dosavadních realizací. Těšíme se na vaše nápady!

—————————————————

Even though Mighty Sounds is first and foremost a music event, we would like to call on all artists and creative people out there who would like to help us improve the visual aspect of our festival.

We are looking for all sorts of art enthusiasts – including visual artists, creative designers, performers, theatre makers, or people with ideas for workshops. Send us your suggestions for entertaining or otherwise interesting decorations, sculptures or other items, and help the production team make the Mighty Sounds experience truly unforgettable!

Please note that this appeal is not intended for commercial projects. However, if we decide to go ahead with your idea, we are ready to cover your expenses for its execution!

Let us know by email until 15th April at mproductions@mproductions.cz,  also mentioning what projects you participated in so far. We can’t wait to hear your thoughts!