V neděli 29. 9. zavítají do Prahy legendy anglického a belgického 2 Tone. Obě hvězdy, jak Mark Foggo, tak i The Hotknives nejsou žádnou neznámou pro české posluchače. Anglický belgičan Foggo vystoupil naposledy v legendárním pražském klubu 007 před 3 roky, kdy ho doprovázela jeho vlastní kapela. Neméně slavné The Hotknives si naopak můžete pamatovat z festivalu Mighty Sounds, z roku 2011. Pro tento rok se obě hvězdy rozhodly spojit své síly, zkušenosti a um a vydali se na koncertní turné, se kterým zavítají poslední zářijový víkend i do Prahy.

Pokud přeci patříte mezi tu hrstku nevědoucích, tak zde je několik málo slov o obou veteránech hudebního žánru 2 Tone. Třiašedesátiletý Mark Foggo je původem Angličan žijící v Belgii. Svoji hudební kariéru začal v 70. letech v holandském Amsterodamu. Od roku 1987 vystupuje společně s kapelou pod názvem Mark Foggo’s Skasters. Posluchače a zejména pak návštěvníky koncertu zaujmou především jeho vtipné texty, ale především bouřlivá a excentrická pódiová show, která naprosto neodpovídá jeho věku. Mark Foggo, rodák z města The Beatles, se začal motat okolo hudby již od svého raného věku, kdy byl ovlivněn tehdejšími britskými rhythm’n’bluesovými kapelami. Později se přestěhoval do Londýna, kde zkoušel své štěstí prosadit se v hudební branži a hrál po různých hospodách a s různými kapelami jako kytarista. Na počátku 80. let mu, jako snad v té době každému mládežníkovi, učaroval nový hudební styl – 2 Tone. Nedlouho na to zakládá svou první kapelu, vydává singel „New Shoes“ a vydávají se na evropské turné. V roce 1987 zakládá výše zmíněnou kapelu Mark Foggo’s Skasters, se kterou vydává o dva roky později debutové album „Ska Pig“. Co se moc neví, je to, že v roce 2000 založil jednorázový projekt The Babyshakers. Kapela kombinovala žánry jako rock’n’roll a rockabilly a vydala pouze jednu desku „Shake It Baby“. Foggo se kromě psaní textů a skládání písniček věnoval od roku 1990 i vydávání desek, a to prostřednictvím svého vlastního labelu Skanky’Lil Music. Díky němu se tak do povědomí evropských posluchačů dostaly kapely jako Skarface či The Hotknives. V roce 2010 vydala kapela zatím poslední album s názvem „Mad“, což samo o sobě vystihuje povahu a projev tohoto excentrického a neúnavného staříka.

The Hotknives začali se svou hudební dráhou, jako kapela, o pár let dříve. Konkrétně v roce 1982. Pocházejí z kultovního přímořského města Brighton, které je především dobře známé všem mods a skinheads. Na svou první desku si museli The Hotknives však počkat plných 7 let, a v roce 1989 vydávají svůj debut s názvem „The Way Things Are“. Tato deska obsahuje zároveň jeden z jejich největších hitů, „Don’t Go Away“, který je opravdu velmi populární a na koncertech ho publikum sborově zpívá společně s kapelou. Dá se říci, že si tato kapela dává opravdu na čas, pokud se týká vydávání desek. Teprve po 7 letech od první desky jim vychází u německého labelu Groover druhá věc s názvem „Home“, v roce 2000 jí následuje „Screams, Dreams and Custard Creams“. Poslední věc, která je od The Hotknives k mání a poslechu je album „About Time“.

Nuže, nezbývá než říct: „Don’t Go Away“ a přijď v neděli 29. září do Rock Café! Celou akci podpoří jako předkapela pražští Green Smatroll.

aktualizováno 23.9.2013