Macka B (UK)

Britský rodák, reggae umělec, skladatel, performer, vegan a aktivista Macka B je v ČR poměrně provařenou ikonou. Není se vlastně čemu divit, jeho pódiová šou plná vtipů a trefných poznámek jen tak neomrzí.

Macka B, původním jménem Christopher MacFarlane, se narodil ve Wolverhamptonu. Reggae a muzika obecně jej uchvátila již od malička. Soundsystémy a reggae interpreti jako U-Rox, I-Roy, Big Youth nebo Prince Far I. představovali hlavní ipmulzy k jeho pozdější tvorbě.

Hned v počátku své hudební kariéry s přáteli založil Exodus Sound System a stal se Rastafariánem. V roce 1982 odjel na Jamajku, kde načerpal inspiraci, a o rok později vyhrál Dj contest.

Jeho první album s názvem Sign Of The Times vyšlo v roce 1986 na labelu Arriwa, jehož vlastníkem je Mad professor. Následovaly dvě alba v podobném duchu nazvané We’ve Had Enough (1987) a Looks Are Deceiving (1988). V roce 1988 Macka B opět odletěl na Jamajku, kde spolupracoval s producentem Black Scorpio, který spolupracoval například s Grogory Isaacem, Capletonem, Beenie Manem, Lucianem či Barringtonem Levy. Společně makali na tracku Love it Jamaica a Slow Down Driver. Od roku 1990 do roku 2008 pak následovalo neuvěřitelných 17 alb.

Macka B je klasik roots reggae, jenž zaujme svým pověstným smyslem pro humor, který je slyšet jak v textech, tak i mezi písničkami, neboť velmi rád komunikuje s publikem. Jeho sehraná parta Ragga Roots Band pak dodá vystoupení nemalé koule.

youtube: http://www.youtube.com/watch?v=FLqjLn0W5K0

Radio Dead Ones (DE)

Radio Dead Ones taky nepatří mezi nováčky na scéně. Dohromady se dali v roce 2003 a šli do toho krutě po hlavě. Je to přesně ta punkrocoková parta s pittbulí energiíí, která se valí z turné na turné a své fanoušky si dokáže poctivě vybojovat.

Čtyřčlenná skupina původem z Berlína si svým melodickým rock’n’rollem vyšlapala cestu k evropskému publiku, v Praze předskočila Dropkick Murphys či Beatsteaks, v Brně pak Adicts a hrne to pěkně dál. Na Mighty Sounds to pro ně bude již druhé vystoupení, na které se samozřejmě moc těšíme!

youtube: http://www.youtube.com/watch?v=IQgucnIhisM

Gangnails (CZ)

Gangnails vystoupili snad na všech ročnících festivalu – co tedy o téhle skvělé rock ‘n’ rollové partě po xté napsat? Dali se dohromady na přelomu roku 2000 a 2001 na základě rozpadu rockabilly kapely Crazy Wheels.  Kluci od počátku válí klasický mix punku a rockabilly s živelností původního rock’n’rollu.

První album s názvem Taste It vyšlo v roce 2004, následovalo Can Their Pussies Do The Dog? z roku 2006, Bullets in The Underground z roku 2011 a zatím poslední singl It’s All Over Now vydala kapela v roce 2012.

youtube: http://www.youtube.com/watch?v=BXEXdH–TJM

Green Smatroll (CZ)

Těžko říct, kolik je tomu let, ale to není tak podstaný, zkrátka a dobře po letech se Zelený trpaslík vrací na festival Mighty Sounds a zajisté předvede svůj kvalitně namixovaný a protřepaný koktejl tradičního ska a rockstedy s nemalou porcí jazzu.

Dohromady se kluci dali v roce 2002 s nevelikými ambicemi, které se však později proměnily v chuť hrát a hrát hodně. V roce 2003 debutovali deskou Green Perception, v roce 2005 následovala deska So This Night a v roce 2009 vydali album s názvem Rude Jazz, za které vyhráli cenu Anděl v kategorii ska a reggae.

Jak již bylo řečeno na začátku, Green Smatroll se svojí vztyčenou ska-jazzovou vlajkou po delší pauze míří na Mighty Sounds a zajisté předvedou pořádnou šou.

youtube: http://www.youtube.com/watch?v=N1Y9RGj58Nw

aktualizováno 21.4.2013