Ky-Mani Marley (JAM)

Zkušnější pozorovatelé dobře vědí, že většinu reggae a ska interpretů zveřejňujeme tak, jak se festival blíží. Důvod je prostý, kapely tohoto žánru a jejich managementy většinou ještě v únoru vůbec neví, jestli nějaké turné pojedou. Každopáně Ky-Mani a jeho crew už náhodou ví.

Ky-Mani Marley je tedy ve své celé parádě s cejchem otcovy slávy, která ho však rozhodně nezastínila. Naopak, se zděděným talentem i všem dobře známým jménem se dokázal vyrovant na jedničku. Zpěvák, skladatel, producent, ale například i herec Ky-Mani se svojí kapelou na Mighty Sounds 2013 rozjede pořádnou šou!

Ky-Mani Marley se narodil v roce 1976 na Jamajce jako syn nejslavnější reggae ikony a legendy Boba Marleyho. Později se se svojí matkou přestěhoval do Miami. Od útlého věku rapoval a věnoval se DJingu a stejně tak jako jeho batři Stephen, Julian a Damian propadl hudbě. V roce 1996 debutoval albem “Like Father, Like Son” a odstartoval tak naplno svojí hudební dráhu. Od té doby uteklo mnoho vody a Ky-Mani jasně ukázal svůj talent a schopnosti. Skvělý zpěv, produkční zkušenosti a schopnost elegantně míchat širokou škálu černé hudby jsou klíčem k úspěchu Ky-Maniho. Tak teď nezbývá, než aby tyto kvality potvrdil pod letní obohou v Táboře!

The Subways (UK)

Subwaaaaaayyyyys! My tady a pak všichni, kdo se opakovaně dobrovolně nechávaj umačkat na jejich vždy vyprodanejch koncertech v Lucerna Music Baru (a nejen tam) víme, o co se jedná. Tohle je čirá indie punkrocková energetická bomba, slast a pravá britská nálož v nejlepší tradici týhle země.

Dva kluci a holka z Welwyn Garden City začali opravdu hodně brzo a ještě jako puberťáci drtili doma songy inspirovaný punkem a grungem. Jelikož je brzy chtěli poslat mezi lidi a neměli peníze, nahrávali si je prostě doma, ale to, že se strefili a že jim to sakra jde, se ukázalo dost brzo – už v roce 2004 udělali dojem na Glastonbury. Jejich první album Young for Eternity z roku 2005 je dneska legendární a nakoplo kapelu k objíždění celý Evropy. Album číslo dvě, All or Nothing, už nahrávali v Kalifornii a dohlížel jim na něj bubeník z Garbage, Butch Vig, mimo jiné taky producent desky Nevermind od Nirvany.  Poslední deska Money and Celebrity z roku 2011 je opět hodně povedená záležitost, což budete mít možnost zjistit už v červenci v Táboře.

To nejdůležitější ale nejde vysvětlit takhle písemně, to se musí zažít. The Subways nepolevili v přímočarosti, kterou byli od začátku okouzlení, a občas je k nevíře, co s kytarou, ultra jednoduchou sestavou bicích a basou dokážou vyrobit za nářez. V jednoduchosti je síla a platí to i o sloganech, který maj The Subways v refrénech. We don’t need money to have a good time! Podepisujeme.

aktualizováno 13.3.2013