Informace

Země JAM
Žánr Reggae
Rok vzniku 1965
Stránky kapely http://www.winstonfrancis.com/
Profil kapely
Mighty Sounds 2014

Tradice je tradice a bez alespoň jednoho pionýra rocksteady by desátému ročníku Mighty Sounds něco zatraceně chybělo a proto jsme tento rok do Tábora přizvali Winstona Francise.

Ten se narodil v roce 1948 v Kingstonu na Jamajce a později se přestěhoval na Floridu. Jako většina jamajských interpretů začínal s orchestrem, v jeho případě tělesem Jackie Gleason Orchestra. Později se připojil k afro-jamajské kapele Carlose Malcolma, se kterou procestoval USA a karibské ostrovy. Také byl členem Sheridans (kde působil i Pat Kelly) a Mellotones a v pozdních šedesátých letech jako sólový umělec začal nahrávat pro sira Coxosona Doda ve studiu One. V roce 1969 debutoval albem Mr. Fix-it, po kterém následovalo v roce 1971 album California Dreaming. Singl Hit Pick z druhého alba rotoval dva týdny v pořadu Tonyho Blackburna na BBC Radio 1, přičemž druhá strana singlu, která nesla název Too Experienced, se mohla pochlubit backing vokály Boba Marleyho a Bunnyho Wailera. V tomto roce se Winston Francis přestěhoval do Velké Británie a upsal se labelu EMI.

V tuto dobu se Winston Francis stahuje z hudebního života a následuje více jak deseti letá pauza v činnosti, během které se věnoval sociální práci s mládeží. V roce 1987 se vrátil jako back vokalista The Melodians a taktéž se spřáhnul s uskupením Trevor Star and the Skaticians. V roce 1990 začal spolupracovat s Dennisem Bovellem pod pseudonymem King Cool, pod nímž vydal dvě desky – Ragga Love a Sweet Rock Steady. V současné době patří Winston Francis k vyhledávaným jamajským veteránům, kteří dokáží navodit atmosféru tradičního ska a rocksteady. Jeho koncert na Mighty Sounds 2014 budou backovat zkušení muzikanti z Rude Rich & The High Notes, se kterými Winston Francis spolupracuje celou řadu let. Těště se na pořádnou porci lovers rocku!

Video