A je to tady!!! Dvojitá porce delikátního reggae!!!

Israel Vibration (JAM)

První reggae lahůdka je věnována především příznivcům roots reggae. Zřejmě byste dnes těžko hledali opravdovější roots kapelu než jsou právě zveřejňovaní Israel Vibration.

Israel Vibration je reggae roots trio z jamského Kingstonu, které se dalo dohromady v roce 1977. Lascelle „Wiss“ Bulgin, Albert „Apple Gabriel“ Craig, a Cecil „Skeleton“ se potkali v raném věku v rehabilitačním centru, jelikož všichni tři prodělali dětskou obrnu. Díky této poněkud tristní skutečnosti vznikla na konci sedmdesátých let jedna z nejúspěšnějších roots kapel na světě.

Všichni tři konvertovali k rastafariánství a především díky společným zkušenostem a zážitkům z dětství mezi nimi vzniklo skutečně silné pouto a přátelství. Trio se zpočátku živilo pouličním hraním v Kingstonu. Šest dlouhých let žilo trio vice méně z ruky do úst, ale rokem 1975 o sobě dali vědět ve velkém stylu.

Israel Vibration šli do studia Treasure Isle s producentem U –Booth a nahráli singl Why Worry a novou verzi písničky Bad Intetntion. Jejich geniální a unikátní zvuk v kombinaci i s militantně kulturními tématy působil přímo magicky. Netrvalo dlouho a Israel Vibration se objevili jako předskokani na koncertech Boba Marleyho nebo Dennise Browna.

V roce 1977 začali Israel Vibration pracovat na jednom z nevětších hitů The Same Song s producentem Tommy Cowanem. Za krátko měla kapela natočené stejnojmenné album a podepsala smlouvu s britskou EMI, která vydala album v UK.

O dva roky později Israel Vibration vydali album Unconquering People a další populární singl s názvem Crisis. I přesto, že track nebyl příliš podobný jejich předchozím singlům Mr. Taxman nebo We a De Rasta, stále si zachoval poselství klasického roots reggae. Není tedy žádným překvapením, že v témže roce kapela sklidila ohromný úspěch na Reggae Sunsplashi.

Díky své hluboce spirituální hudbě, kulturním tématům, inspirujícím textům i originalitě si kapela rychle získala srdce fanoušků na celém světě a zařadila se na první příčky na poli roots reggae.

V roce 1981 natočili Israel Vibration další album s názvem Why You So Craven. Album produkoval legendární dancehallový producent Junio Lawes. Album bylo velkým překvapením jak pro fanoušky, tak pro kapelu samotnou. V mnoha ohledech to byl krok stranou, nepochopený ani pravověrnými fanoušky, a zdaleka neuspokojoval ani kapelu. Poté se Israel Vibration přestěhovali do New Yorku, věříce v podporu imigrantů. Bohužel Amerika v té době nebyla schopná přijmout roots reggae. Kapela se dostala do mrtvého období a na chvilku se i vypařila z povědomí fanoušků. Část kapely se vypravila na sólovou dráhu.

V roce 1987 se trio rozhodlo dát znovu dohromady. Israel Vibration byli rozhodnuti udeřit silněji než kdy jindy a upsali se labelu RAS, jehož hlavou není nikdo jiný než Doctor Dread. Ten byl plný entusiasmu a vzhledem k tomu, že znal a obdivoval i jejich sólové projekty, podepsal s nimi smlouvu. Výsledek, album Strenght Of My Life, se stal velkou senzací.

Israel Vibration jsou bez nadsázky nebo špetky přehánění neuvěřitelnou živou legendou roots reggae a velmi se těšíme na jejich vystoupení na sedmém ročníku Mighty Sounds!!!

www.myspace.com/isvibes/

Anthony B (JAM)

Z druhé a zároveň poslední zveřejněné reggae hvězdy zase mohou mít radost především milovníci současného reggae. Anthony B rozhodně patří do top 5 reggae zpěváku současnosti, a proto jsme rádi, že společně s Israel Vibration doplní chybějící článek v line-upu sedmého ročníku.

Anthony B, původním jménem Keith Blair, se narodil 31. března 1976 v Clerk’s Town na Jamajce. Vzhledem k tomu, že pochází z hluboce věřící rodiny, brzy ho jeho cesty zavedly k reagge i k rastafariánství, a to především k jeho odnoži Bobo Ashanti.

Na hudební scénu vstoupil jako DJ v lokálním soundsystému Shaggy Hi-Power. Brzy se už přátelil s reggae umělci, jakými byli Determine, Mega Banton, Ricky General nebo Terror Fabulous.

V reggae velmi často texty některých interpretů sklouzávají k degradaci žen, což je přesně cesta, které se Anthony B vyhnul a vydal se po opačné, když se orientoval na sociální politická témata. Debutový singl s názvem The Living is Hard vyšel v roce 1993 na labelu Wizard. Anthony B vyzkoušel celou řadu producentů,ale s žádným nebyl spokojený, neboť jejich práce nenaplňovala jeho představy. Nakonec se spojil s Richardem “Bello” Bellem, a z jejich spolupráce vznikly zásadní hity jako Fire Pon Rome, Raid Di Barn, Rumour, Repentance Time a So Many Things, které se chytlo především u reggae komunity v USA.

Na konci roku 1997 vydal Anthony B album Universal Struggle, kterým jenom potvrdil svůj neuvěřitelný talent. Od tohoto alba vydal obrovské množství alb – Seven Seals, Street Knowledge , Untouchable, na kterém se jako hosté objevili například Wyclef Jean, Snoop Dogg a Bone Crusher. V roce 2005 vydal desku Black Star & My Hope, v roce 2008 Life Over Death, v roce 2009 Rise up a zatím poslední album z tohoto roku se jmenuje Rasta Love.

Anthony B je znám především pro svoje energií přetékající vystoupení, která nikoho nenechají jen tak chladně stát a sledovat je z povzdálí. Přijďte se nechat vtáhnout!!!

ww.myspace.com/officialanthonyb

web    myspace    facebook    youtube

aktualizováno 22.5.2011