Asi není úplně fér rozdělovat umělce na kategorie, protože nakonec záleží jen a pouze na tom, jakou show dají přímo na podiu. Nyní vám však musíme představit dva projekty, které můžete označit jako „headlinery“ Radio 1 stage na Mighty Sounds 2012. V obou případech se jedná o projekty, které se zabývají reggae hudbou. Každý sice trochu jinou odnoží a trochu jiným způsobem, ale to je jedině důkazem toho, jak je celá reggae kultura různorodá.

Tak tedy…

Sanjin & Youthman

„Original Balkan dancehall takin’ over“ je slogan, který začala celá Evropa unisono vykřikovat, když Sanjin & Youthman vydali svůj první oficiální singl „Runnin’ Dis Town„. Toto duo bratranců původně z města Bosanska Gradiška v Bosně, v současné době žijící ve Švédsku, mají za sebou přes 10 let působení v místní hip hopové scéně. Sanjin je deejay (tak se v reggae říká  „raperům“), jeho protějšek Youthman je zas singjay (zpěvák, který své party prokládá i rapovanými částmi), který se v tomto duu stará take o většinu produkce.

Stalo se, že po jednom propařeném večeru oběma utkvěl v hlavě nápad, který se zprvu zdál jako další alko-bláznovství. Spojili tradiční hudbu své původní vlasti s dancehallem a reggae, které tak milují. Vznikl BALKAN DANCEHALL. Při podobných rytmických postupech obou stylů je až s podivem, že tento nepřišel o mnoho dříve (mno, nezapomínejme na Saï Saï). Je však jasné, že dozrál čas pro pořádnou balkánskou invazi. Ta přijde v Pátek Třináctého na Mighty Sounds!

OBF

Sobotní večer na Radio 1 stagei ovládne několikahodinová dubová horečka. Headlinerem pro tuto noc nebude nikdo jiný než jeden z nejlepších a nejuznávanějších soundů dneška – OBF (aka Original Bass Foundation aka dosaďte si co chcete). Pokud jste fanoušci reggae a dubu a aspoň trochu sledujete dění na evropské scéně, nemohli jste o nich neslyšet. Naopak, pokud je neznáte, je čas tento nedostatek napravit. OBF jsou francouzští producenti a DJs sídlicí ve švýcarské Ženevě, kde sbírali zkušenosti na squattech a free parties. Ve známost však vešli později pořádáním provařených a hojně navštěvovaných tancovaček „DUBQUAKE“ a „TOP RANKING“. Tam zvou a vystupují po boku top reggae, dub a dubstepovýh umělců současnosti. Sami OBF mají široký hudební záběr a v jejich setech, prošpikovaných masivními dubplaty, energicky střídají našlapané roots reggae a težkotonážní digitalní dub.

Na svém kontě mají i několik vydaných singlů na vlastním labelu OBF records. Notoricky známou hymnou je třeba jejich „Wicked Haffi Run“ s Dan Manem na vokálu. Mighty Sounds 2012 bude českou premiérou OBF a my všem zaručujeme tu nejtvrdší tancovačku. Náhradní střevíce a špunty do uší jsou povinnost!

OBF

Sanjin & Youthman

aktualizováno 19.6.2012