The Meteors

The Meteors. The Meteors, The ME-TE-ORS! Kdo zná, nepotřebuje víc. Kdo nezná, ani víc asi nepomůže. Nejspíš se totiž nesetkal s hudebním stylem psychobilly, protože jinak by neexistovala omluva, jak sakra může neznat smečku, která byla u zrodu?! No dobrá. Pro případ, že by se našel někdo, kdo doposud o The Meteors nic nevěděl a rád by je poznal, něco málo na kapelu prásknem. Výjimečně. Můžete se na ně totiž těšit v půli července na Mighty Sounds.

Jsou z Anglie. Dohromady se kucí, tedy dnes už spíš starší chlapíci, dali v roce 1980 v Londýně. Z jejich strany šlo o reakci na zpopíkovatělý rockabilly, který tehdá bylo docela trendy. Vemte rockabilly z přelomu sedmdesátek a osmdesátek, přidejte špetku nasranosti, dvě lžíce agrese a půl kila punk rocku a vznikne vám právě psychobilly. V případě The Meteors můžete natuty počítat i s texty z říše hororu, perverznosti nebo smrti. Prostě pro dnešní psychobilly klasika, co? Jenže tehdá tomu tak nebylo! Jakkoliv můžeme v hospodě u piva až do ranního rozbřesku debatovat nad tím, kde jsou počátky psychobilly, The Meteors byli prokazatelně první kapelou, která sama svoji hudbu jako psychobilly otevřeně definovala. The Meteors, Kings of Psychobilly. Jenže ani oni to neměli zpočátku lehký. Když k tomu všemu přidal frontman Fenech proudy kuřecí krve, kterou plival během koncertů do publika, některé kluby začaly jejich koncerty odmítat. Ono celkově je P. Paul Fenech sám o sobě docela „psycho“. U sebe nosí neustále dvě pistole – jednu v podpaží, druhou zastrčenou v botě. Odkládá je jen při fotografování a možná v nejintimnějších chvílích (což některé groupies popírají). A o tom, že je připraven bouchačky kdykoliv použít, není pochyb. Dokazuje to i jedna storka z Prahy, kde tenkrát The Meteors vystupovali. Při čekání na tágo v boční uličce bouchla petarda nebo něco podobnýho, Fenech vyskočil, v sekundě z levé kanady vytáhl bouchačku a s úžaslým výrazen a ďábelským pohledem vzrušeně vykřikl: „Wow! A gun fight!“ Ale zpět ke kapele…

Skalní fanoušci o nich tvrdí, že jsou ve známým vesmíru jedinou čistou psychobilly smečkou. Možná i v tom neznámým, čert ví. Vžil se tak i jejich slogan „Only The Meteors are Pure Psychobilly“, často zkracovanej na OTMAPP (trocha tý osvěty neuškodí). Na kontě maj snad miliony desek (dobrá, tolik asi ne, ale jen živáků je asi patnáct, přidejte si k tomu LP, 10“, 12“, singly a regulérní desky a dostanete se k nějakým asi 70 – 80 kusům), takže na snahu je zde nějak přiblížit dopředu radějc rezignujem bo by to stejně k ničemu nebylo – prostě hrají a vydávají jako zběsilí. Zkraťme to snad jen na konstatování, že poslední desku Hell Train Rollin vydali již před třemi lety (pokud nepočítáme live DVD „Pure Evil Live“ z loňska), tak není úplně vyloučený, že se na Mighty dočkáme i nových songů. Naposledy se u nás měli objevit v únoru 2011, ale jejich vystoupení bylo bohužel zrušeno, takže doufáme, že vám natěšení na krále psychobilly vydrželo stejně jako nám, a jejich vystoupení na letošním Mighty Sounds tak bude velkým zadostiučiněním nám všem. Ostatně Fenech a jeho kumpáni snad nikdy nezklamali. A že už maj na kontě více než 4500 koncertů! Co závěrem? The Meteors, MUST SEE pro každýho, kdo kdy jen pomyslel na psychobilly nebo si pohrával s myšlenkou, že to je docela fajn hudba. A o těch, pro který je psycho námrd největší, ani nemluvíme!!!

http://www.myspace.com/meteors

Bloodsucking Zombies From Outer Space  

Bloodsucking Zombies from Outer Space (BSZFOS) nejsou v našich končinách žádnou nezámou. Jednak jste je už mohli vidět  před pár lety na Mighty, ale to už nějaký ten pátek bude – a co si budem nalhávat, paměť občas selže. Naposledy jste je ale mohli vidět vloni v říjnu v Rock Café na halloweenské warm up párty. A bylo to dobrý. Bylo to kurva dobrý! Bylo to tak dobrý, že jsme se zamysleli, z hlouby paměti vytáhli vzpomínku na BSZFOS na Mighty a uvědomili si, že to bylo dost mrdovní už tenkrát. V matných obrysech vidíme bubeníka a zpěváka v jednom na pódiu netypicky vepředu. A aby toho nebylo málo, celej koncert (!) stál! Jo, šedivá mlha zastírající vzpomínku se začíná rozplývat a v hlavě vyvstává silnej pocit údivu, jak skoro neznámá kapela posadila svojí show kombinovanou s horrorbilly na zadek snad každýho – a nudou to rozhodně nebylo. Psal se rok 2008, Mighty Sounds No.4.

Takže pokud si nevzpomínáte, nebo jste ještě neměli tu čest, věřte, že BSZFOS nás straší už desátým rokem. Jsou z Vídně, ale to je, hádáme, celkem jedno. Jde spíše o to, co od nich můžete čekat. Zvukově je dost výraznej kontrabas, ostatně jak je pro jejich horrorbilly (mix horrorpunku a psychobilly, nečekaně, že) typický. Hudebně čerpaj z kapel jako Mad Sin, Misfits, The Damned, Demented Are Go a podobných. Takže si to všechno pusťte dohromady, ať víte, co můžete čekat. Ale teď vážně – BSZFOS bývají často titulováni jako králove horrorbilly, takže pokud milujete zběsile klapající kontrabas a rytmus neúnavně uhánějící kupředu, vsaďte na jistotu. Po vizuální stránce je jasná inspirace kapelou tak milovaných hororových filmů, ostatně, od kapely, co má v názvu krvežíznivé zombíky se snad ani nic jiného čekat nedá. Hrůzostrašný kvartet vyvrhnul na svět již čtvero alb plných krvelačných melodií. Rozhodně není od věci zasurfovat si na www.zombies.at a přesvědčit se na vlastní uši/ oči. Protože my to udělali a jsme sakra rádi, že tyhle nemrtvé můžeme na Mighty po čtyřech letech opět přivítat!

http://www.myspace.com/bloodsuckingzombiesfromouterspace

Konflikt (SK)

Konflik už pomalu a jistě taky patří mezi Mightí stálice, takže ani tento rok se jejich fanoušci nemusí obávat a mohou se na ně těšit. Kluci se dali dohromady v roce 1990 a za těch dvaadvacet let fungování je měli sanci vidět dokonce i fanoušci v Kolumbii. Konflikt hrají řízný, melodický punkrock s rýpavými texty, jak se na punkovou kapelu sluší a patří. V roce 2006  bylo jejich album nominováno na cenách Aurelia na obal roku a tu cenu i na konec vyhráli. V roce 2007 Konflikt odlítli na turné do Anglie a natočili svůj v histoorii první videoklip. V roce 2009 vydali DVD „Konfliktology 1990 -2008“ s CD bonusem „Live in Topfest 2007“.

http://www.konflikt.sk/

aktualizováno 23.4.2012