Frank Turner (UK)

Můžete si myslet cokoliv, ale ať už jste o něm slyšeli nebo ne, je to skutečná a nefalšovaná hvězda. Fenomén Frank Turner prolétnul v Británii už dobré dva roky nazpátek a před rokem i okolním světem. My doufáme, že jeho účastí přispějeme k tomu, aby si jméno udělal i u nás.

Frank Turner začínal jako zpěvák post hardcorové kapely Million Dead. Po rozpadu téhle kapely nastoupil na sólovou dráhu folk punkového písničkáře. Na svém kontě má čtyři alba, dvě raritní kompilace a čtyři EP a poslední deska s názvem England Keep My Bones mu vyšla v červnu.

To, že se Frank vydal na sólovou kariéru, bylo po rozpadu Million Dead více než logické. Kapelu sice nebyl schopen udržet, ale motor pro dělání hudby a plná hlava a srdce nápadů ho naštěstí hnaly dopředu.

Po prvním split EP s rockovou kapelou Reuben vydal své první solo EP Campire Punkrock, které vyšlo v roce 2006. Členové skupiny Reuben mu posloužili jako backing kapela. Poté Frank Turner odjel turné s americkým zpěvákem a skladatelem Jonahem Matrangou, se kterým navíc vydal dvě split alba. Turnerovo debutové album na sebe nenechalo dlouho čekat. Světlo světa spatřilo v lednu roku 2007, natočeno bylo v Dive Dive studiu a dostalo jméno Sleep is For The Week.

Ještě v tomtéž roce Turner odjel dlouhé a náročné turné a v květnu k tomu navíc dokázal vydat EP The Real Damage. V roce 2008 vychází v pořadí druhé plnohodnotné album s názvem Love Ire & Song. V létě téhož roku má už Turner za sebou téměř všechny významné anglické festivaly, mezi nimiž nechyběly Reading, Leeds nebo Glastonbury festival. Zároveň to byl naneštěstí i rok, ve kterém musel díky nemoci zrušit turné, což bylo za deset let poprvé a což i částečně zpomalilo jeho vzestupnou kariéru.

V prosinci 2008 vydal Turner kompilaci The First Three Years. Ta obsahovala demo nahrávky a skladby, které se nikdy neobjevily na jiných albech a v lednu 2009 vyšlo dvojalbum The First Three Years a Love Ire & Song. Následně Frank vyrazil na turné jako předskokan The Gaslight Anthem a na turné The Offspring, během kterého zdokumentoval svoji cestu na britském hudebním blogu NME. V něm také napsal, že deska Smash byla jednou z prvních punkových desek, kterou si vůbec koupil.

 

V březnu 2009 Turner podepsal smlouvu s Epitaph Records pro desky mimo UK.  V pořadí třetí deska Poetry Of The Deed vyšla v září a singl The Road se vyšplhal až na 36. místo v UK album charts. Turnerova cesta vedla den po dni vzhůru. Od společných vystoupení s Chuck Raganem, Crazy Arms, Flogging Molly, The Architects po vyprodaný stadiónový gig, na kterém předskakoval Green Day. Jeho tvář se objevila na přední straně nejzásadnějšího anglického časopisu Kerang.

Turner znovu objel přední anglické festivaly a na Two Thousand Trees Festivalu zahrál svůj zbrusu nový song I still Belive. Písnička byla předzvěstí EP Rock and Roll. Jako jeden ze zásadních hitů jeho tvorby se píseň objevila i na zatím posledním album s názvem England Keep My Bones. S tímto albem se Turner se svojí kapelou vydal i Austrálie, USA, Kanady a samozřejmě nechyběla ani Evropa.

Frank Turner je neuvěřitelně nadaný a pracovitý chlápek. Jeho folk punková tvorba má hudební i textový přesah, takže lahodí uším kdekoho, od punkáčů přes rockery až po anglické rude boys a skinheads. V Anglii ho dneska můžete vidět i na největších pódiích a nám již teď nezbývá jen přečkat pár měsíců a poslechnout si ho naživo právě na Mighty Sounds.

http://www.myspace.com/frankturner

aktualizováno 18.1.2012