Hned na začátku si řekněme, že frontman a zakladatel U. K. Subs Charlie Harper za dva roky oslaví 70 let. To, jak vypadá a jakou šou předvádí by mu mohl závidět nejeden o třicet let mladší kolega z branže. Existuje mnoho kapel, které se po delší době působení stanou vyčpelými revivaly, což ovšem v případě případ U.K. Subs neplatí a tahle legenda má i po pětatřiceti letech existence punku pořád co říct.

Harper kapelu založil v roce 1976 inspirován jen o malinko staršími kolegy Damned a tehdější punkovou vlnou. Kapelu původně pojmenoval The Subs, nakonec ale přesmyčkou slov názvu prvního, kultovního singlu Sex Pistols “Anarchy In The U.K.” se dostala k současnému názvu U.K. Subs.

Jenom vyjmenování názvů alb by vydalo na román. Těch totiž U.K. Subs za svoji bez mála čtyřiceti letou historii vypotili dvaadvacet a jedou pěkně podle abecedy. Pro pořádek napíšeme, že první, Another Kind Of Blues, vyšlo v roce 1977 a zatím poslední, Work in Progress, se objevilo před dvěma lety. Pokud tedy dobře počítáme, tak kapele zbývá natočit již jen tři alba, pokud se tedy nerozhodnou začít znovu od A. Poměrně zajímavý je i fakt, že kapelou prošlo více jak sedmdesát členů, což je číslo víc než úctyhodné. Když k tomu přičteme něco kolem třiceti singlů a na třicet různých živáků, reedicí a podobně, můžeme nabýt přesvědčení, že si tato kapela pohrává s rekordy.

U.K. Subs jsou dnes již ctěnou klasikou punku “77”, tedy první britské vlny, které nechybí energie a melodičnost. U. K. Subs poprvé v Táboře již toto léto.

aktualizováno 16.12.2012