7 Seconds (USA)

7 Seconds, kteří vznikli v roce 1980, jsou hardcore punkovou bárkou, kterou po celou dobu zdatně kormidluje bratrské duo Kevin Seconds (zpěv) a Steve Youth (basa). Pokud nevíte, s kým že máte tu čest, tak věřte, že právě oni byli první kapelou, která svůj styl označila za hardcore. Ikonickým se stal obal prvního ípíčka Skins, Brains and Guts z roku 1982. Nejen díky téhle desce se kapela stala čelním představitelem hnutí straight edge. Deskou New Wind z 86. roku sice začíná žánrový úkrok k tehdy populárnímu pop punku a indie rocku, ale v roce 1995 se kapela deskou The Music, The Message vrací zpátky ke kořenům, aby potvrdila a přikrmila své hardcorové „já“. Trend návratu ke staré škole HC byl stvrzen albem Good To Go (1999). A ani zatím poslední deska Take It Back, Take It On, Take It Over! (2005) nenaznačuje, že by na tom hoši plánovali něco měnit.

Více než tři desítky let koncertování v kuse je na kapelu, jejíž název vznikl vlastně chybným přepisem jedné desky, docela úctyhodný výkon. A ačkoliv se v sestavě vystřídal bezpočet muzikantů, bráchové Kevin a Steve kapelní otěže stále drží pevně v rukou a nedovolí nikomu jakékoliv pochybnosti nad tím, jak se hardcore staré školy hraje. S nástupem nových, mladých kapel možná tak trochu zapomínáme, že hardcore není jen výsadou teenagerů, a 7 Seconds jsou právě těmi, kteří nám to v létě připomenou.

facebook     youtube     last.fm 

Pilfers (USA)

Legendární ska-core úderka Pilfers se po letech vrací do Evropy! Kapelu zformoval vokalista The Toasters Coolie Ranx v roce 1997 společně se Stevem Jacksonem z Pietasters a  Vinny Nobilem z Bim Skala Bim, kteří mimo jiné zahrají v rámci Mighty Cross Sound 28.4. v pražském klubu Cross. V roce 1998 podepsal Pilfers kontrakt s Mojo Records, téhož roku vydali eponymní album a o rok později druhé a zatím i poslední Chawalaleng. Kapela i přes velký potenciál prosadit se v roce 2001 zanikla. Coolie Ranx se vydal na sólovou dráhu, občas vystoupil někde s backing kapelou nebo hostoval na různých albech (například Sonic Boom Six). V roce 2013 se dali Pilfers znovu dohromady, odjeli turné s Reel Big Fish a nyní se vydávají do Evropy. Pilfers hrají poctivý mix, hardcore punku se ska, kterými dominuje Coolieho originální raggamuffin vokály. Těště se na pořádnou jízdu!

facebook     youtube     last.fm 

Landscapes (UK)

Hardcore jako žánr je typický pro svoji agresivitu a emocionální nevyčerpatelnost. Má však několik podob. Jednou z nich může být banda hlučnejch kids, který řežou do kytar a ječí do mikrofónů, seč jim síly stačí. V jiném případě jsou to kapely, které se vydali trochu jinou a poněkud složitější cestou, což je právě i případ Landscapes.

Tahle ostrovní parta s moderním zvukem, která si říká Landscapes, nehraje nějak výrazně odlišný hardcore od jiných kapel, ale co je od většiny odlišuje, jsou především silné emoce a lehce uvěřitelný lyrický obsah. Zpěvák je zkrátka hlavním motorem kapely a jeho hlas chvílemi působí, jako kdyby vyprávěl plamenný monolog.

Dohromady se Landscapes dali v roce 2010 a vykopli šesti trackovým EP Reminiscence, které vyšlo téhož roku na Broken Night Records. V červenci 2012 vydali debutové album Life Gone Wrong, které vyšlo na Pure Noise Records a velmi brzy se vyprodalo. Dočkalo se však svého re-releasu v září 2013, přičemž o jeho kvalitách se sami v červenci budete moci přesvědčit.

facebook     youtube     last.fm 

aktualizováno 6.4.2014