(For English scroll down) Symbolicky v době, kdy bychom už za normálních okolností pomalu rozjížděli čtvrteční warm-up party ve stanovém městečku, vám představujeme Vítr do Mighty plachet. Jak už jsme zmiňovali, rok 2020 bez festivalu je pro chod celé produkce, která je celoroční, mimořádně těžký. S 16. ročníkem jsme měli celou řadu nákladů a některé z nich stále trvají, a bez červencového Mighty Sounds se díra v rozpočtu stále prohlubuje. Proto jsme připravili sbírku na chod festivalu v roce 2020. Podpořte nás a vyberte si za to něco výjimečného z naší nabídky!

Máte možnost získat zcela unikátní, epesní Mighty design na triko nebo mikinu z dílny našeho dvorního grafika Woodyho. Můžete přispět i jen symbolicky a za to dostanete pdf s pexesem s designy z předešlých ročníků Mighty Sounds. Můžete nás podpořit trochu víc a zažít něco, co asi jen tak nezažijete, třeba produkční den na koncertě svojí oblíbené kapely, samozřejmě s tím, že s nimi pokecáte v backstagi. Dejte dohromady tým ve fotbale a dejte si mač s legendárními FC Mighty Rebels! A to zdaleka není všechno, podívejte se na seznam všech cen na https://www.mightysounds.cz/crowdfunding/.

Ale především – buďte s námi i v těžkém roce 2020. Přispějte a šiřte informaci o sbírce, která trvá do 31. srpna 2020. Díky vám se budeme moci v roce 2021 vrátit v plné parádě. Děkujeme, Mighty People!

KEEP THE WIND IN OUR SAILS


At this time of the year, we would normally be already starting the Thursday warm-up party in the Camp Village. In 2020, we chose this day to symbolically present the Keep the Wind in Our Sails crowdfunding campaign. As we already mentioned, this year is extremely challenging for the production of the festival, which makes us busy all year round. We have had many expenses with the 16th edition, some of which are still pending, and without the festival, our budget is sinking lower and lower into the red numbers. This is why we have prepared a crowdfunding campaign for the production costs of Mighty Sounds in 2020. Support us and receive one of our special rewards in return!

This is your only chance to get a T-shirt or Hoodie with a unique, epic Mighty design made by our chief illustrator Woody. Or, make just a symbolic contribution and receive a printable PDF with a Mighty Memory game with the designs of the previous festival editions. If you give us a little bit more, you can experience something that very few do – a production day at the concert of your favourite band, whom you naturally get to meet in the backstage. If football is your thing, you can put together a team and match up against the legendary FC Mighty Rebels! There’s a lot more to choose from – see the complete list of rewards at https://www.mightysounds.cz/crowdfunding/.

And what’s most important: please stay with us in this difficult year 2020, support us and spread the word about the fundraiser, which lasts until 31 August 2020. With your help, we will be back in 2021 with full force. Thank you, Mighty People!

KEEP THE WIND IN OUR SAILS